Saat Yükleniyor...
Elektrik abonelerine icra tehdidi
Tarih : 2016.12.26  10:54:35
Ödenmemiş elektrik faturaları ile ilgili olarak yapılan işlemleri değerlendirenTüketici Birliği Federasyonu üyesi ve Enerji Tüketicileri Derneği Genel Başkanı Bülent Çebin; ‘firmalar, zamanaşımına uğramış alacaklar için icra tehdidi ile tahsilat yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu üyesi ve Enerji Tüketicileri Derneği Genel Başkanı Bülent Çebin konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:
Elektrik faturalarının herhangi bir nedenle ödenmemesi üzerine firmaların fatura tahsilinde izleyecekleri süreç 08.05.2014 tarihli Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğiile açıkça ve ayrıntılı olarak belirlenmiştir.
Yönetmeliğin 15. maddesi gereğince, tüketicinin faturasını son ödeme tarihine kadar yapmaması durumunda;
-Firma tarafından tüketiciye yazılı olarak bildirim yapılarak, borcun en az beş iş günü içinde ödenmesi gerektiği, verilen süre içinde borcun ödenmemesi durumunda elektrik enerjisinin kesileceği bildirilmelidir.
-Tüketicinin yazılı ikinci bildirime rağmen borcunu ödememesi durumunda, elektrik enerjisi kesilir. Bu işlemle ilgili olarak kesme bildirimi düzenlenir ve tüketiciye bildirilir.
-Zamanında ödenmeyen borçlar için aylık yüzde 1,40 oranını aşmamak üzere günlük gecikme zammı uygulanır.
-Tüketicinin borcunu ödememesi durumunda, firma tarafından hakkında yasal yollara başvurulabilmesi için; elektriğin fiilen kesilmiş olması, sözleşmenin feshedilmiş olması ve güvence bedelinin geciken borca mahsup edilmiş olması gereklidir. Bu koşullar erine getirilmeden firma tarafından tüketici hakkında alacağın tahsili için yasal işlem başlatılamaz, başlatılmışsa itiraz durumunda işlemler sonlandırılır.
-Bu koşullar yerine getirildikten sonra firma tarafından, alacak miktarı (2017 yılından itibaren) 3.610,00 TL. nın altında olması durumunda öncelikle ve zorunlu olarak, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılması zorunludur.Bu açık düzenleme ve özellikle Borçlar Yasasında yer alan zamanaşımı hükümlerine rağmen elektrik dağıtım firmalarının hukuk büroları, beş-on yıl öncesine ait fatura alacağının ödenmesi, aksi takdirde icra ve hapis cezası tehdidi ile tüketicilere mektup ve SMS göndermekte, abone ve hatta abonenin çeşitli akrabaları telefonla aranarak, taciz edilmektedirler.
Bu yönde tacize muhatap olan tüketiciler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, ilgili hukuk bürosunun bağlı olduğu Baro nezdinde şikayette bulunmalı, herhangi bir nedenle düzenlemelere aykırı olarak yapılan icra takibi söz konusu olursa, süresi içinde itirazda bulunmalıdırlar.

Bülent ÇebinGenel Başkan

Gündem
YAZARLAR
Mustafa Çakar
Yazıyorum yazıyorum yazdım
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
Yeni Tasarımımızı Nasıl Buldunuz ?
İyi
İdare Eder
Kötü
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © 2004.Alanya Haber   | "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır."
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar, Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Kum Sanatı
Alanya Rehber
Alanya Emlak