Saat Yükleniyor...
Kredi Kuyruğu Esnafın İçinde Bulunduğu Krizin Kanıtı
Tarih : 2016.12.26  11:09:01
Krediler Hangi Ölçüt Ve Önceliklere Göre Verilecek? Destek Paketleri İstihtam Ve Üretim Artışına Katkı Yapmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, esnaf ve KOBİ’lere yönelik getirilen 50 bin TL sıfır faizli kredi için başvuru sürecinin iyi planlanmaması nedeniyle uzun kuyruklar oluştuğunu ve kredi kontenjanının çok çok üstünde başvuru alındığını belirterek, “Her başvurana 50 bin TL sıfır faizli kredi olanağı veriliyor gibi bir algı oluşturuldu ve 300 bini aşkın başvuru yapıldı. Binlerce esnaf kredi alamayacağı halde saatlerce uzun kuyruklarda bekletildi. Süreç esnafı kuyruklara düşürmeyecek şekilde planlanmalıydı.  Bu tablo esnaf ve KOBİ’lerin içinde bulunduğu krizin kanıtı. Kontenjan arttırılarak, gerçekten iş yapan, üretim yapacaklara bu destek verilmeli” dedi.

            CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, KOSGEB aracılığıyla verilen sıfır faizli 50 bin TL’lik krediye başvurulabilmek için esnaf ve KOBİ sahiplerinin uzun kuyruklar oluşturduğuna dikkat çekti. Budak, “Başvuru süresinin kısalığı ve KOSGEB internet sayfasının düzenli hizmet verememesi, esnaf ve KOBİ sahiplerini saatlerce il müdürlükleri önünde beklemek zorunda bırakmıştır. Kredi kontenjanı 15 bin olarak açıklanmasına rağmen,  toplam başvurunun 300 bini geçtiği bildirilmektedir. Kredilerin yılbaşından önce verileceği belirtiliyor. Bu kadar kısa sürede nasıl inceleme yapılacak? Ayrıca başvuru sayısının yüksekliği, esnaf ve KOBİ’lerin finansman ihtiyacının da bir göstergesi niteliğindedir” dedi.

KREDİ ALACAK 15 BİN NASIL BELİRLENECEK

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” için başvuru sayısı ve illere göre dağılımı konusunda bilgi isteyen Budak, “Başvuru süresinin, esnaf ve KOBİ sahiplerini, KOSGEB il müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturmasına yol açacak şekilde düzenlenmesinin gerekçesi nedir?” dedi. Krediye başvuran 300 bini aşkın kişiden,  krediye alacak 15 bin kişinin nasıl belirlendiğini de gündeme taşıyan Budak, şöyle devam etti:

“Kredi değerlendirme ve tahsis öncelikleri nedir? Değerlendirme ölçütleri ve koşullar, başvuru öncesinde açıklanmış mıdır? Sicil sorunu nedeniyle kredi alamayan esnaf sayısı nedir?Kredilerin yılbaşından önce verileceği açıklandığına göre, 300 bini aşkın başvuru bu süreçte nasıl değerlendirilmiştir?

Değerlendirmeler sonucu kredi alma olanağına kavuşan 15 bin esnaf ve KOBİ’nin illere dağılımı nedir?

ÜRETİM VE İSTİHDAMA KATKI OLMALI

2017 yılında daha fazla esnaf ve KOBİ’nin 50 bin TL sıfır faizli kredi olanağına kavuşması mümkün olacak mıdır?

Söz konusu desteklerin üretim ve istihdam artışı sağlayıp sağlamadığı konusunda bir inceleme yapılmakta mıdır?  Yapılması sağlanacak mıdır? Bundan önceki paketlere ilişkin analiz sonuçları nedir?”

 

BUDAK SORU ÖNERGESİ VERDİ

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

 

 

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

 

KOSGEB aracılığıyla verilen sıfır faizli 50 bin TL’lik krediye başvuru için esnaf ve KOBİ sahipleri uzun kuyruklar oluşturmuştur. Başvuru süresinin kısalığı ve KOSGEB internet sayfasının düzenli hizmet verememesi, esnaf ve KOBİ sahiplerini saatlerce il müdürlükleri önünde beklemek zorunda bırakmıştır.

Kredi kontenjanı 15 bin olarak açıklanmasına rağmen,  toplam başvurunun 300 bini geçtiği bildirilmektedir.

Başvuru sayısının yüksekliği, esnaf ve KOBİ’lerin finansman ihtiyacının da bir göstergesi niteliğindedir. Kontenjan arttırılarak, gerçekten iş yapmak isteyenlere destek verilmelidir.

Bu kapsamda;

1-Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” için başvuru sayısı ne olmuştur? Başvuruların illere göre dağılımı nedir?

 

2-Başvuru süresinin, esnaf ve KOBİ sahiplerini, KOSGEB il müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturmasına yol açacak şekilde düzenlenmesinin gerekçesi nedir?

 

3- Kredi başvurusu yaptığı açıklanan 300 bini aşkın esnaf ve KOBİ sahibinden,  krediye hak kazanan 15 bin kişi nasıl belirlenmiştir? Kredi değerlendirme ve tahsis öncelikleri nedir?  

 

4-Değerlendirme ölçütleri ve koşullar, başvuru öncesinde açıklanmış mıdır? Sicil sorunu kredi için engel oluştur muş mudur? Kredilerin yılbaşından önce verileceği açıklandığına göre, 300 bini aşkın başvuru bu süreçte nasıl değerlendirilmiştir?

 

5-Değerlendirmeler sonucu kredi alma olanağına kavuşan 15 bin esnaf ve KOBİ’nin illere dağılımı nedir?

 

6-2017 yılında daha fazla esnaf ve KOBİ’nin 50 bin TL sıfır faizli kredi olanağına kavuşması mümkün olacak mıdır?

 

7-Söz konusu desteklerin üretim ve istihdam artışı sağlayıp sağlamadığı konusunda bir inceleme yapılmakta mıdır?  Yapılması sağlanacak mıdır? Bundan önceki paketlere ilişkin analiz sonuçlar nedir?

 

 

Gündem
YAZARLAR
Mustafa Çakar
Yazıyorum yazıyorum yazdım
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
Yeni Tasarımımızı Nasıl Buldunuz ?
İyi
İdare Eder
Kötü
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © 2004.Alanya Haber   | "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır."
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar, Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Kum Sanatı
Alanya Rehber
Alanya Emlak