Saat Yükleniyor...
Kayıp Yıl 2016’nın Da Altında
Tarih : 2017.01.27  19:21:37
Antalya Ocak’ta Kayıp Yıl 2016’nın Da Altında Kaldı. Gerileme Yüzde 9

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizmde 2017 yılı erken rezervasyon rakamlarının beklentinin altında kaldığını belirterek, “Antalya turizminde  Ocak ayında kayıp devam ediyor.  OHAL düzeni altında Türkiye’nin olgunlaşmış Avrupa pazarından turist çekmesi zor. Turizmde 2017’yi de OHAL ve başkanlık vuracak” dedi. Turizm sektöründe birikimlerin büyük bir risk altında olduğunu kaydeden Budak, “Turizm sektörüne moral desteği, en az devlet desteği kadar önemli. Kutuplaşma, gerilim ve başkanlık dayatmasıyla moral bulmak zor” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada; 2016 yılında büyük bir ekonomik çöküntü yaşayan turizm sektörü için  hala hükümetin etkin bir adım atmadığını kaydetti. 2017 programına “Ülkenin yurtdışında imajını düzeltecek çalışmalar yapılacak” ve  “risk ve kriz yönetimi oluşturulacak” hedeflerinin konulduğunu ancak bu hedeflere yönelik bir adım atılmadığını kaydeden Budak, “Turizmde son iki yıl da ciddi kayıplar ortaya çıktı ama AKP Hükümeti hala ders almış görünmüyor. Krize odaklanan adımlar atılmıyor. Bakanlık, yer tahsisleriyle ilgili düzenlemeler yapıyor, milli parkların turizme açılması için mevzuatı değiştiriyor. Hükümetin derdi ise başkanlık. Türkiye’nin ciddi bir döviz ihtiyacı olduğu, döviz kurunun yükselişinin durdurulamadığı bir ortamda turizm sektörünün önemi artarken, Hükümetin böyle bir derdi görünmüyor. Sektör çabalıyor ama bir yandan OHAL, bir yandan başkanlık dayatması altında girişimler sonuçsuz kalıyor. Türkiye’nin bozulan imajı ve terör olayları derken, turizmde 2017’yi de  OHAL düzeni ve başkanlık dayatmaları vuracak gibi görünüyor ” diye konuştu.

ANTALYA’DA KAYIP SÜRÜYOR

2017 yılı erken rezervasyonlarıyla ilgili özellikle Avrupa ülkelerinden olumlu sinyaller gelmediğini kaydeden Budak, Antalya’da da Ocak ayına ilişkin ilk rakamların düşüşün devam ettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Budak, “Geçen yıl en büyük kaybı yaşayan Antalya’da Ocak ayı rakamları da olumlu görünmüyor. Ocak ayının 25 günlük döneminde Antalya’ya gelen turist sayısında 2016’ya göre yüzde 9, 2015’e göre yüzde 22’lik kayıp var. Fiyatlardaki gerilemeye rağmen, erken rezervasyon rakamları 2016’yı aratıyor” dedi. Budak, şöyle devam etti: 

TEŞVİK VE MORAL DESTEĞİ YOK

 “Avrupa’daki fuarlardan umut kırıcı haberler geliyor. İspanya, İtalya, Yunanistan’a ilişkin taleplerde artışlar var, Türkiye ise gerilerde kalıyor. Rusya ile sağlanan yumuşamanın ardından, bu pazarda bir hareketlilik var. Ancak bir anda eski seviyelere ulaşılması mümkün gözükmüyor. Sadece Rusya pazarı ile yüzde 80-90 doluluk oranına ulaşılamaz. Türkiye’nin yüzde 40’lara varan kayıplar yaşadığı Avrupa pazarını yeniden kazanması gereklidir. OHAL düzeni, gazetecilerin tutuklanması, AB ile ilişkiler, çocuk istismarcılarına af tartışmaları ciddi bir imaj sorunu yarattı. Dış politikada kullanılan dil de insanların tercihlerini etkiliyor. Tehdit ve şiddet dilinden bir an önce vazgeçilmeli. Türkiye içerde ve dışarda barış dilini hakim kılmalı.”

Gündem
YAZARLAR
Mustafa Çakar
Yazıyorum yazıyorum yazdım
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
Yeni Tasarımımızı Nasıl Buldunuz ?
İyi
İdare Eder
Kötü
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © 2004.Alanya Haber   | "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır."
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar, Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Kum Sanatı
Alanya Rehber
Alanya Emlak