Saat Yükleniyor...
Budak: İhaleler Neden Dövize Endeksli Yapılıyor
Tarih : 2017.02.02  13:23:51
İhaleler, Hükümet Tl’ye Güvenmediği İçin Mi Müteahhitler İstediği İçin Mi Dövize Endeksli Yapılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, elinde döviz bulunduranların terörist ilan edildiği bir dönemde, AKP Hükümeti’nin dövize endeksli ihaleler yapmaya ve garantiler vermeye devam ettiğine dikkat çekerek, “Halk teröristlikle suçlanıyorsa, 25 Milyar dolara kadar ulaşan döviz garantileri de TL’ye dönmelidir. Yandaş müteahhitlerin kazandığı; İstanbul 3’üncü Havaalanı, 3’üncü köprü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili sözleşmelerin de TL cinsinden yenilenmesi yoluna gidilecek midir?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “Elinde silahı, bombası olan teröristle, elinde doları, eurosu, faizi olan teröristle arasında hiçbir fark yoktur"  şeklinde açıklamalarla yurttaşların tehdit edildiği bir süreçte; kamu kurumlarının dövize endeksli ihaleler yaptığına dikkat çekti. İstanbul 3’üncü Havaalanı, 3’üncü köprü ve Osmangazi Köprüsü’nde olduğu gibi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesinde de döviz bazlı geçiş ücreti belirlediği ve döviz üzerinden garanti verdiğini kaydeden Budak, “Hazine Müsteşarlığı; 11 milyar dolar bütçeli Avrasya Tüneli,  3. Köprü ve Osmangazi Köprüsü için şirketlerin kullandığı 8 milyar 654 milyon dolar tutarındaki kredileriyle ilgili borç üstlenimi yoluna giderken, bir yandan da 3. Havaalanı,  3’üncü köprü ile Osmangazi Köprüsü için verilen garantinin tutarı da 25 Milyar Dolar düzeyindedir. Çanakkale Köprüsü için verilen garantiler de eklendiğinde, halkın sırtına bindirilen dövize endeksli yük daha da büyüyecektir. Ayrıca, kamu kurumlarının alacakları için döviz kuru sabitlenirken, iktidara yakın işadamlarının aldığı ihalelerle ilgili hazine garantileri kapsamındaki ödemeler için benzer bir sabitlemeye gidilmemesi; şirketlerin çıkarının, kamunun çıkarından üstün tutulduğu iddialarını beraberinde getirmektedir” dedi.  

GARANTİLER KAPSAMINDA NE KADAR ÖDENDİ

Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu-3’üncü Köprü, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu-Osmangazi Köprüsü’nün yapım maliyetleri ile verilen hazine garantilerinin döviz cinsinden tutarı konusunda bilgi isteyen Budak, “Söz konusu 3 proje için hazine garantisi kapsamında, proje şirketlerine yapılan ödemelerin döviz cinsinden ayrı ayrı tutarı nedir? Yaklaşık 10.3 milyar TL yatırım bedelli 1915 Çanakkale Köprüsü için verilen hazine garantisinin toplam tutarı ne kadardır? Geçiş ücreti ve garanti bedeli döviz kuru üzerinden mi belirlenmiştir?” diye sordu. Budak şöyle devam etti:

‘MEGA PROJELER’ DE TL’YE DÖNECEK Mİ?

“Elinde döviz bulunduran yurttaşların “terörist” olarak suçlandığı bir dönemde, kamunun döviz üzerinden ihale yapması, garanti vermesi ve kullanım ücreti belirlemesinin gerekçesi nedir? Hükmet TL’ye güvenmemekte midir? Döviz cinsinden ihale şirketlerin mi talebidir? Bundan sonra benzer ihalelerin TL ile yapılması sağlanabilecek midir?

Kamunun alacakları için döviz kurunu dolar için 3.53, Euro için 3.70 TL üzerinden sabitlerken,  köprüler için verilen garantiler kapsamında da döviz kuru sabitlenmiş midir? Sabitlenmemiş ise gerekçesi nedir?

TL’ye dönüş kapsamında İstanbul 3’üncü Havaalanı, 3’üncü köprü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili sözleşmelerin TL cinsinden yenilenmesi yoluna gidilecek midir? Kamu-özel işbirliğiyle yapılan diğer projelerde TL’ye dönüş sağlanacak mıdır?”

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

 

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

 

"Elinde silahı, bombası olan teröristle, elinde doları, eurosu, faizi olan teröristle arasında hiçbir fark yoktur"  şeklinde açıklamalarla yurttaşların tehdit edildiği bir süreçte; kamu kurumları dolarizasyonu arttıran uygulamalar yapmaktadır.

İstanbul 3’üncü Havaalanı, 3’üncü köprü ve Osmangazi Köprüsü’nde olduğu gibi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesinde de döviz bazlı geçiş ücreti belirlemiş ve döviz üzerinden garanti vermiştir.

Hazine Müsteşarlığı; 11 milyar dolar bütçeli Avrasya Tüneli,  3. Köprü ve Osmangazi Köprüsü için şirketlerin kullandığı 8 milyar 654 milyon dolar tutarındaki kredileriyle ilgili borç üstlenimi yoluna giderken, bir yandan da 3. Havaalanı,  3’üncü köprü ile Osmangazi Köprüsü için verilen garantinin tutarı da 25 Milyar Dolar düzeyindedir. Çanakkale Köprüsü için verilen garantiler de eklendiğinde, halkın sırtına bindirilen dövize endeksli yük daha da büyüyecektir.

Ayrıca, kamu kurumlarının alacakları için döviz kuru sabitlenirken, iktidara yakın işadamlarının aldığı ihalelerle ilgili hazine garantileri kapsamındaki ödemeler için benzer bir sabitlemeye gidilmemesi; şirketlerin çıkarının, kamunun çıkarından üstün tutulduğu iddialarını beraberinde getirmektedir.

1-Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu-3’üncü Köprü, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu-Osmangazi Köprüsü’nün yapım maliyetleri ayrı ayrı nedir? Bu projelerde sözleşme ile verilen hazine garantilerinin döviz cinsinden ayrı ayrı toplamı nedir?

2-Söz konusu 3 proje için hazine garantisi kapsamında, proje şirketine yapılan ödemelerin projelere göre döviz cinsinden ayrı ayrı tutarı nedir?

3-Yaklaşık 10.3 milyar TL yatırım bedelli 1915 Çanakkale Köprüsü için verilen hazine garantisinin toplam tutarı ne kadardır? Geçiş ücreti ve garanti bedeli döviz kuru üzerinden mi belirlenmiştir?

4-Elinde döviz bulunduran yurttaşların “terörist” olarak suçlandığı bir dönemde, kamunun döviz üzerinden ihale yapması, garanti vermesi ve kullanım ücreti belirlemesinin gerekçesi nedir? Hükmet TL’ye güvenmemekte midir? Döviz cinsinden ihale şirketlerin mi talebidir? Bundan sonra benzer ihalelerin TL ile yapılması sağlanabilecek midir?

5-Kamunun alacakları için döviz kurunu dolar için 3.53, Euro için 3.70 TL üzerinden sabitlerken,  köprüler için verilen garantiler kapsamında da döviz kuru sabitlenmiş midir? Sabitlenmemiş ise gerekçesi nedir?

6-TL’ye dönüş kapsamında İstanbul 3’üncü Havaalanı, 3’üncü köprü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili sözleşmelerin TL cinsinden yenilenmesi yoluna gidilecek midir? Kamu-özel işbirliğiyle yapılan diğer projelerde TL’ye dönüş sağlanacak mıdır?

Gündem
YAZARLAR
Mustafa Çakar
Yazıyorum yazıyorum yazdım
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
Yeni Tasarımımızı Nasıl Buldunuz ?
İyi
İdare Eder
Kötü
  
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Copyright © 2004.Alanya Haber   | "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır."
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar, Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Kum Sanatı
Alanya Rehber
Alanya Emlak