2020 yılsonu enflasyonu belli oluyor

Yeni yıla, 4 Ocak Pazartesi günü açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon oranıyla başlayacağız. Aralık enflasyonunun %0,9’luk bir artış göstereceğini öngörüyoruz. 2020 yılsonunda, piyasa medyanına paralel olarak yıllık enflasyonun %14,20 seviyesinde gerçekleşmesini bekleriz.

Döviz kuru geçiş etkisi, Kasım ayı enflasyonunun %14’e çıkmasının en önemli nedeniydi. Döviz kurlarındaki artışın birikimli etkisinin devam edeceğini düşünüyoruz. Bunu da ÜFE’deki yüksek artış oranlarından anlıyoruz. Kasım ayında yıllık ÜFE %23,1 seviyesine yükselirken, aylık bazda %4,1 artış gözlemlemiştik. Üreticinin üzerindeki maliyet etkisi devam ediyor, bunun tüketici fiyatlarına geçiş etkisini de göreceğiz. Geçmişten gelen kur artışları, fiyatlar üzerinde enflasyonist baskılar yapmaya devam ederken; bir yandan da mevsimsel koşulların özellikle gıda fiyatları tarafındaki etkisini izliyor olacağız. TRY’nin değer kaybetmesinden kaynaklı geçişkenlik unsuru, petrol ve emtia fiyatlarındaki artış ve mevsim koşullarından dolayı gıda fiyatlarının hızlı yükselmesi hem mevcut yükselişte, hem de görülebilecek ilave yükselişlerde etkilidir. Yeni yılın ilk ayında da yeniden değerleme etkisiyle yönetilen ve yönlendirilen fiyatların etkisi görülecek ve yüksek aylık artışların etkisi devam edecektir. Yılın ilk yarısında muhtemelen %15’li seviye göreceğiz.

Merkez Bankası, bu koşullar altında Aralık toplantısında güçlü bir sıkılaşma gerçekleştirerek politika faizini %17 seviyesinde konumlandırmıştır. Faizlerin, bu enflasyon eğilimi açısından yeterli seviyede olduğunu ve ilave yükselişlere karşı da güvenli bir bölgede olduğunu düşünüyoruz. %17’lik politika faizi, %14’lük enflasyon ile düzeltildiğinde %2,6 oranına gelen reel faiz bizi gelişen ülkeler arasında en yüksek getirisi olanlardan birisi haline getiriyor. Genel enflasyon eğiliminde ilave bozulma olursa Merkez Bankası’nın faizleri artırabilecek şekilde bir politika yönlendirmesi de vardır. Mevcut enflasyon riskleri ve trendi çerçevesinde, faizlerin şimdiki seviyelerde veya daha yüksek seviyelerde olmasını, ilerleyen 6 ay için bekleriz. Enflasyonun kalıcı ve tüm ana eğilimi belirleyen göstergeleriyle aşağı gelmesi, Merkez Bankası’nın ilerleyen süreçte faizleri düşürmesine imkan verebilecektir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 210 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: