22 Mart Su Günü öncesi UNICEF aracılığıyla dünyadaki kardeşleri için 40 günlük temiz su bağışı yaptılar

0 0
Read Time:4 Minute, 2 Second

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Beylerbeyi İlkokulu öğrencilerinden UNICEF ile örnek proje

 

“Temiz Su ve Sanitasyon” hedefi Ocak 2016’da yürürlüğe giren Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın altıncı maddesi. Buna göre su kaynaklarındaki kıtlık dünya genelindeki insanların yüzde 40’ından fazlasını etkilerken, küresel ısınmanın kaygı verici düzeyde olan bu oranı daha da yükselteceği tahmin edilmekte. Bu nedenle temiz su kaynaklarının korunması için atılacak adımlar konusunda çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesi de büyük önem taşıyor. 

 

Türkiye kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı göz önüne alındığına su stresi çeken ülkeler sınıfına giriyor. İstatistikler, bugün  kişi başına düşen 1.519 m3 olan kullanılabilir su miktarının, 2030 yılında 100 milyonluk nüfusla 1.100 m3’e düşeceğine işaret ediyor. Türkiye’de bugün tatlı su kaynaklarının 74’ü tarımda, 15’i evlerde ve 11’i sanayide kullanılmakta. Ülkemizde ayrıca geçmiş elli yılda yaklaşık üç Van Gölü büyüklüğüne karşılık gelen 1,3 milyon hektar sulak alan kaybı yaşandı. Su kıtlığı yalnızca yağışların az olmasına bağlı olmayıp çoğunlukla karmaşık sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlerle de ilişkilidir. Su kıtlığına karşı alınacak önlemler ve geliştirilecek çözümler de bireylerin katılımına ve harekete geçmelerine bağlı. 22 Mart Dünya Su Günü öncesinde İTÜ Geliştirme Vakfı Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Beylerbeyi İlkokulu öğrencileri su sorununa dikkat çekmek amacıyla UNICEF Kid Power Projesi’ne etkin bir şekilde katılarak destek verdiler.

 

Dünyadaki kardeşleri için yaklaşık iki aylık temiz su bağışı yaparak, küresel sorunun çözümünde aktif rol aldılar

Öğrenciler, okudukları İngilizce kitaplardan kazanmış oldukları yıldızlarını Learning A-Z ve UNICEF Kid Power iş birliği ile düzenlenen uluslararası bir sosyal sorumluluk projesine katkı sağlamak için kullandılar. Kids A-Z üzerinden sisteme giriş yapan öğrenciler, kitap okuyarak kazandıkları yıldızlarını Learning A-Z ve UNICEF Kid Power projesine bağışlayarak dünyanın farklı yerlerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine temiz içme suyu ulaştırılmasına katkı sağladılar.  22 Mart Dünya Su Günü öncesinde başlattıkları bu projeyle öğrenciler toplamda otuz altı bin yıldız (yaklaşık iki aylık temiz içme suyu) bağış yaparak projeye etkin bir şekilde destek verdiler. Küçük yaşlardan itibaren sosyal sorumluluk bilinci kazandırılan, yaşadığı dünyaya duyarlı bireyler olarak yetiştirilen öğrenciler gönüllü olarak katıldıkları bu etkinlik sayesinde kitap okuyarak küresel bir sorunun çözümünde aktif rol alabileceklerini tecrübe etmiş oldular.

 

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Prof. Dr. Lerzan Özkale: “ İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nın akademik programında Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarını önemsiyor ve bu doğrultuda müfredatımızın etkinliklerle zenginleştirilmesini sağlıyoruz. Temiz su ve sanitasyon, ülkemizin gelecek nesilleri için giderek daha çok önem kazanan bir konu. Kaynaklarının kıymetini bilerek yaşayan ve onları koruyan öğrenciler, geleceğe temiz ve kullanılabilir su kaynakları bırakmaya katkıda bulunacaktır. Bu konuda bilinçli, su tasarrufu yapmasını bilen çocuklar yarınlarımızı güvence altına alacağından; erken yaşta çocuklara bu keşfi aşılamanın önemi büyük. Aileler de, kaynakları gelecek nesiller için korumak amacıyla, günlük hayatlarında basit ama etkili yöntemlere başvurabilirler” dedi. 

 

Çocuklara erken yaşta su tasarrufu bilinci kazandırmak için:  

Suyu dikkatli tüketin: Diş fırçalarken suyu kapatın, su damlatan muslukları onarın, bulaşık makinesi kullanıyorsanız az dolu makinede yarım yük seçeneğini tercih edin, banyo yapmak yerine duş yapın, duş sürenizi kısaltın, çamaşır makinenizi tam doldurarak çalıştırın, çamaşır ve bulaşık için çevreye zarar vermeyen deterjanları tercih edin. 

 

Yeniden değerlendirmenin yollarını arayın: Meyve ve sebzeleri bir kapta yıkayın ve suyu çiçek sulamada kullanın, bahçe sulamasında yağmur hasatı yöntemiyle biriktirilen yağmur sularını kullanın

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: