ABD: Ekonomik aktivite verilerinde teşvik ve toparlanma etkisi

Ekonomik aktivitenin ve harcama kapasitesinin yansıması olarak önemli bir veri; perakende satışlar tarafında manşette %9,8, benzin ve otomobilin dışarıda bırakıldığı çekirdek satışlarda %8,2’lik artış görüyoruz. Piyasa beklentileri, zaten 1400 USD’lik maaş çeklerinin etkisi öngörülerek yüksek tutulmuştu, gerçekleşenler bundan da yüksek. Ekonominin mali teşvik paketlerinden doping aldığını, ancak aynı zamanda belli bir toparlanma ivmesinin de olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda kapalı işletmelerin yeniden açılmasıyla Mart ayındaki güçlü istihdam büyümesi de, perakende satışlardaki toparlanmayı açıklıyor. Çünkü işe geri dönenler, düzenli gelire de tekrar kavuştuğundan daha güvenilir harcama yapabiliyorlar. Buradaki etki, maaş çeklerine göre çok daha kalıcı olacaktır. Tabii önce, harcanan tasarruflar yerine konulacak. Yani bir taraftan, tasarruf oranı da yeniden artış gösterecek.

Alt kalemlere baktığımızda; Biden çekleri ve güçlü iş toparlanmasıyla artan tüketici talebi itibariyle perakende alt kategorilerinin tamamında artış görmekteyiz. E-ticaret satışlarının toparlandığını görüyoruz, bununla beraber Covid-19 aşılamasının hızlı ilerlemesi ve salgın kısıtlamalarının hafifletilmesi, sosyal mesafeden en çok etkilenen mağazacılık tarafını da olumlu etkilemiş görünüyor. Restoranlar %13,4 artarken, giyim perakendeciliğinde %18,3 artış var. Nisan-Mayıs dönemi gibi hareketlilik arttıkça, hizmet kategorisi de daha iyiye gidecektir. Benzin, yüksek akaryakıt fiyatlarının da etkisiyle %10,9 artmış; otomobilde ise üreticilerin yarı iletken hammaddesi kıtlığına rağmen bayi satışlarının %15,1 arttığı görülmekte. Perakende satışlarında, fiyat düzeltmesi yok; değerlendirme yapılırken buna da dikkat edilmeli.

İşsizlik başvurularında ise, 4 aylık ortalama 700K altına, haftalık başvurular ise 600K altına düştü. Bu durum, işgücü piyasasındaki iyileşme ve işe dönüşleri açıklıyor. Haliyle orantılı bir düşüşe işaret ediyor. Aşılama ilerledikçe, hava koşulları iyileştikçe ve kısıtlamalar hafifletildikçe açılmalar daha fazla istihdamı geri getirecektir.

Fed, enflasyon konusundaki endişeleri hafif tutuyor ve dönemsel gerçekleşmelerin uzun vadeli etkilerini izliyor. Bu nedenle mevcut enflasyon seviyelerinden ve yükseleceği tahmini %3 seviyelerinden rahatsız olmayacaklardır. Getiri kontrolünden çok, öne çıkan nokta ekonomi iyiye gittiğinden dolayı QE tapering iletişimi. Powell dünkü konuşmasında, faizler artırılmadan önce QE’nin azaltılacağını söyledi. Fed yine kademe kademe ve alabildiğine nazik bir şekilde normalleşmeye ve bol likiditeyi çekmeye başlayacak ki, bunun sözlü yönlendirmesi 2022’nin bile çok öncesinde gerçekleştirilir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 112 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber