ABD yaptırımları kapıda

Yabancı kaynaklara göre ABD’nin CAATSA yaptırımları her an duyurulabilir. 12 madde arasından 5 maddenin seçilerek uygulanmaya konulması beklenen yaptırımları içeren tasarı başkan Trump’ın imzasını bekliyor. Veto edilemez nitelikte olan tasarının imzalanması için 2 hafta gibi bir süre var ve yabancı basından kaynaklara göre bu yaptırımların uygulanmaya konulması her an duyurulabilir. Moody’s 12 Türk bankasının yabancı para mevduat notunu yükseltti. Duyuruyla birlikte aralarında hem kamu hem özel bankaların bulunduğu 12 bankanın yabancı para cinsi sendikasyon kredilerine ulaşımı kolaylaşacak. Borsa İstanbul’un haftanın son işlem gününe satıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Dolar kuru dün akşam ABD yaptırımlarıyla ilgili haberin basına yayılmasından sonra yükselişe geçerek günü 7,90’a yakın seviyelerden tamamlamıştı. Yeni güne 7,90 üzerinde başlayan Dolar ve 9,61’in üzerindeki seviyelerden işlem gören Euro kurlarının yönü gün içerisindeki haber akışının ve borsadaki düşüşün devamlılığına da bağlı olarak bugün yukarı olabilir.

Satır Başları:

  • Borsalar Haftanın Son Gününe Giriş Yapıyor BIST100 Perşembe seansında yükselişle 1.353 puan, BIST30 ise yükselişle 1.498 puan seviyesindeydi. Sabah saatlerinde Dolar kuru 7,90, Euro 9,61 seviyelerine yükseliş gösterdi.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 12 Türk bankasının yabancı para mevduat notunu metodoloji değişikliğiyle güncelledi ve yükseltti.
  • TEPAV: Kasım ayında 97,7 milyar TL kartlı harcama yapıldı, harcamaların %28’i internet üzerinden gerçekleşti. Kasım’da kartlı harcamalar bir önceki aya kıyasla % 16 azaldı.
  • SPK, Arzum Elektrikli Ev Aletleri halka arz başvurusunu onayladı. SDA International’ın sahip olduğu 13.306.475 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Talep gelirse 1.995.971 TL ek pay satılacak. 1 TL nominal değerli paylar 15,50-17 TL fiyat aralığından satışa sunulacak.
  • ABD, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alımına yönelik yaptırımlar uygulamayı planlıyor. Kaynaklar yaptırımların neleri içerdiğine dair bilgi vermedi
  • AB liderleri dün yapılan zirvede Türkiye’ye geniş yaptırımlardan kaçındı.
  • FDA’nın Danışma Komitesi Pfizer Aşısına Onay Verdi.

BİST 100

Dün BIST100 Endeksinin 1.353 seviyesinden kapattığını izledik. Perşembe seansında günlük işlem hacmi yaklaşık olarak 35 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Destek: 1.346

Direnç: 1.361

Şirket Haberleri:

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE): Şirketimiz portföyünde bulunan 530.315,35 Türk Lirası nominal değerdeki İş Finansal Kiralama A.Ş. paylarının 225.000 Türk Lirası nominal değerli kısmı 843.750 Türk Lirası peşin bedelle Trakya Yatırım Holding AŞ’ne satılmasına ve satış işlemi sonucunda ortaya çıkacak karın Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5/1-e maddesi hükümleri kapsamında değerlendirilmesi hususlarında karar verilmiştir.

Aksigorta A.Ş. (AKGRT): Şirket’in 2020 Kasım ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %28 oranında artarak 542,5mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibarıyla %44 oranında artarak 372,2mn TL olmuştur. Diğer yandan, kasım ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in 2020 Ocak – Kasım dönemi prim üretimi yıllık %15 oranında artarak 4.494mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise yıllık olarak %17 oranında artmış ve 2.982mn TL olmuştur.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN): Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s Garanti BBVA’nın uzun vadeli yabancı para mevduat notunu Caa1’den B2’ye yükseltti, görünüm negatif olarak belirlendi. Not değişikliği, Moody’s’in güncellenmiş Tahvil ve Diğer Borçlar için Yerel ve Yabancı para cinsinden Ülke Tavan Notu metodolojisini 07 Aralık 2020 tarihinde yayımlanmasının ardından, Moody’s’in bankaların notunu belirlemede kullanılan yerel para ve yabancı para cinsinden ülke tavan notundaki değişiklikten kaynaklanmaktadır.

USDTRY

Güne 7,8909 seviyesinden başlayan USD/TRY kuru şu saatlerde 7,9013 seviyelerinde fiyatlanıyor. Kurun güne alıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk direnç 7,9100 seviyesi olarak takip edilebilir.                      

Destek: 7,8800 – 7,8700                                                                                                                                                            

Direnç: 7,9100 – 7,9200                                                                                                                                                              

EURTRY

Güne 9,5919 seviyesinden başlayan EUR/TRY kuru şu saatlerde 9,6080 seviyelerinde fiyatlanıyor. Kurun güne alıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk direnç 9,6300 seviyesi olarak takip edilebilir.                      

Destek: 9,5800 – 9,5400                                                                                                                                                            

Direnç: 9,6300 – 9,6500                                                                                                                                                              

EURUSD

Güne 1,2143 seviyesinden başlayan EUR/USD paritesi şu saatlerde 1,2157 seviyelerinde fiyatlanıyor. Paritenin güne alıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk direnç 1,2200 seviyesi olarak takip edilebilir

Destek: 1,2100 – 1,2100                                                                                                                                             

 Direnç: 1,2200 – 1,2200          

XAUUSD                                                                                                                                                                         

Güne 1.836 seviyesinden başlayan değerli metal şu saatlerde 1.834 seviyelerinde fiyatlanıyor. Ons Altının güne satıcılı başladığını izliyoruz. Endeks için ilk destek 1.832 seviyesi olarak takip edilebilir.

Destek: 1.832 – 1.829                                                                                                                                                                

Direnç: 1.839 – 1.844                                                                                                                                                  

BRENT

Güne 50,39 seviyesinden başlayan Brent petrol şu saatlerde 50,25 seviyelerinde fiyatlanıyor. Emtianın güne satıcılı başladığını izliyoruz.      

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 25 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber