ABD’ye mobilya ihracat artışı sürüyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarından sonra mobilyada hedef pazar ABD’ye ihracat yüzde 71 oranında artarak 2,5 milyon dolar oldu.

Bölgenin önemli ihracat kalemlerinden mobilyada ihracat Kasım ayında yüzde 2 artarak 45,8 milyon dolar hacme ulaşırken, keresteler, sandık, kafes ve palet sektörü de ihracatını yüzde 43 artırarak 11 milyon dolara ulaştı.

AKAMİB bölgesinin en fazla ihracat yapan şehri Kayseri, Kasım ayında ihracatını yüzde 4,7 artırarak 43,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Çalışmalarımızın meyvelerini topluyoruz

Yılda 40 milyar dolarlık mobilya ithalatı yapan ABD’nin, en büyük mobilya tedarikçisi Çin ile arasında başlayan ticaret savaşları sonrasında, bu pazara yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını söyleyen AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, “ABD’de yapılan ve sektörün bir araya geldiği fuarlarda yerimizi almış ve tanıtım çalışmalarına ağırlık vermiştik. Kasım ayında ABD’ye yaptığımız ihracatın yüzde 71, Ocak-Kasım döneminde de yüzde 38 oranında artarak 20,5 milyon dolara ulaşması yaptığımız çalışmaların meyvelerini topladığımızı gösteriyor” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Haber Editör
| [email protected] | Website | + Diğer Haberler