Altın son iki ayın zirvesinden döndü

Altın geçtiğimiz hafta son iki ayın en yüksek seviyesini kaydetmesine rağmen, yatayda bir kapanış yaparak kazançlarının haftanın sonuna taşıyamadı. Piyasalar bir taraftan aşılanma konusundaki iyimserliğini fiyatlarken, diğer taraftan rekor vaka sayısını kaydedilmesini fiyatlamaya çalışıyor. ABD tarafındaki aşılama çalışmaları hızla giderken, Hindistan gibi Asya ülkelerindeki vaka sayılarının kontrolden çıkması piyasalardaki risk algısını artırıyor. Bu gelişmeler hisse senedi piyasalarınca satış yönlü karşılanırken, güvenli liman altına yansıması pozitif yönlü oldu. 1777 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, bu gelişme karşısında 1798 dolar/onsa kadar uzanarak haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Bu fiyatlamayı destekleyen bir diğer unsur ise dolar endeksinde yaşanan geri çekilme oldu. Üç haftadır aralıksız olarak aşağı yönlü hareket eden dolar endeksi geçtiğimiz hafta 91 seviyesini de aşağı doğru kırarak son altı haftanın en düşük seviyesini kaydetti. Altın da bu gelişmeden pozitif yönde desteklense de haftayı güçlü bir kapanışla tamamlayamadı. 1777 dolar/onstan seansı tamamlayan sarı maden önceki haftaya kıyasla yerinde saymış oldu.

Gümüş de altına eşlik ettiği haftada 26,64 dolar/ons seviyesine kadar uzanmasına rağmen haftayı güçlü bir kapanışla tamamlayamadı. 25,96 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, haftayı 26 dolar/ons seviyesinden tamamlamayı başarırken yüzde 0,1 kazancı hanesine yazmış oldu.

Platin önceki haftaya kıyasla yüzde 2’nin üzerinde kazanç elde ederken kazançlarıyla altınla gümüşü geride bıraktı. Geçtiğimiz hafta iklim zirvesi gerçekleşirken, ülke liderlerin iklim hedeflerine belirlenmesi için yeşil enerji kullanımı çağrısı platini destekleyen unsur oldu. Hidrojen enerjisi gibi sera gazı salınımı düşük bir enerji çeşidinde hammadde olarak kullanılan platin öne çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı 1231 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan platin, yüzde 2,1 kazancı hanesine yazdı.

Paladyum haftanın en çok değer kazanan kıymetli maden olarak öne çıkmasının yanı sıra rekor seviye kaydettiği bir haftayı yaşadı. 2783 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2926 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak rekor seviyesinde işlem görmüş oldu. Otomobil üreticilerinin paladyum talebine karşın teminiyle ilgili problemlerin yaşanıyor olması paladyum fiyatını desteklemeye devam ediyor. Seansı 2856 dolar/ons seviyesinden tamamlayan paladyum önceki haftaya kıyasla yüzde 2,8 değer kazanmış oldu. 

Kaynak Doğukan ÇİÇEK TROY PRECIOUS METALS TRADE INC.

Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 96 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber