Anadolu Efes 3. Çeyrek konsolide sonuçlarını açıkladı.

Türkiye dahil 16 ülkede faaliyet gösteren Anadolu Efes, COVID-19 sebebiyle yeme-içme, eğlence ve turizm sektöründe yaşanan zorluklara rağmen güçlü üçüncü çeyrek sonuçları açıkladı. Bira Grubu Başkanı ve Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, operasyonel karlılık artışının yanı sıra, maliyetlerin, operasyonel giderlerin ve işletme sermayesinin yönetimine olan disiplinli odak sayesinde 1,9 milyar TL serbest nakit akımı yarattıklarını belirtti. Yılın ilk dokuz ayında şirketin (bira ve meşrubat) konsolide vergi öncesi net karı ise 1.881 milyon TL seviyesine ulaştı.

Anadolu Efes, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 2020 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre; Anadolu Efes bira grubu satış hacmi geçen senenin aynı dönemine göre %4,4 oranında artarken, içecek grubu hacimleri %1,8 oranında büyüme gösterdi ve ilk yarıda gerçekleşen daralmayı büyük ölçüde telafi etti. Şirketin konsolide net satış gelirleri üçüncü çeyrekte %24 oranında artarak 8,7 milyar TL seviyesine ulaştı.Bira grubunda ise gelirler, %18 oranında artış gösterdi ve yaklaşık 3,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Bira operasyonlarında faaliyet gösterdiği 6 ülkeden en yüksek hacme sahip olan Rusya, bu dönemde sınırlı dış turizm sonucunda iç tüketimin artmasıyla çift haneli büyüme kaydederken, hacim artışına en fazla katkıyı yaptı. Diğer yandan, uluslararası bira operasyonlarının karlılığı %27 oranında arttı.

Devam eden zorlu koşullara rağmen, Türkiye bira hacimlerinde yılın ilk yarısına göre, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında görülen toparlanma ile birlikte operasyonel giderler ve diğer maliyet kalemlerine ilişkin alınan tasarruf tedbirleri sayesinde Türkiye bira operasyonlarının karlılığı (Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kar-FAVÖK) %21 oranında arttı. Yılın ilk dokuz ayında şirketin (bira ve meşrubat) konsolide vergi öncesi net karı ise 1.881 milyon TL seviyesine ulaştı.

KAP’a yapılan açıklamada en dikkat çekici sonuçlardan biri serbest nakit akımının 2020 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın seviyesine göre iki katından fazla artarak 1,9 milyon TL olarak gerçekleşmesi oldu.

Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, 9 aylık finansal sonuçlarla ilgili olarak şunları söyledi:

“2020 yılında yaşanılan benzeri görülmemiş zorluklara rağmen, gelirlerimizi satış hacmimizin, FAVÖK rakamımızı da gelirlerimizin üzerinde artırmayı başardığımız güçlü bir çeyrek daha açıkladık. Buna ek olarak; bu zorlu şartlar altında karlılığın ciddi oranda artırılmasına, maliyetlerin, operasyonel giderlerin ve işletme sermayesinin yönetimine olan disiplinli odağımız sayesinde 1,9 milyar TL Serbest Nakit Akımı yaratmış olmaktan son derece memnunuz. Yılın en önemli çeyreğinde elde ettiğimiz bu güçlü sonuçlara rağmen, yılın geri kalanı için ihtiyatlılığımızı koruyoruz. Bununla birlikte karşılaşabileceğimiz zorluklara hazırlıklıyız, değişmekte olan ortama ayak uydurmaya ve yeni normalde sürdürülebilir karlı liderliğe devam edeceğiz.”

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: