Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi: Elmalı Davası’nın takipçisiyiz

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Avukat Eylem Ülgen, Antalya Kent Konseyi olarak ‘Elmalı Davası’nın takipçisi olduklarını belirterek, tüm yasal mevzuatın Lanzarote Sözleşmesi hükümleri esas alınarak gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, kamuoyunda yankı uyandıran Elmalı Davası ile ilgili açıklama yaptı. Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Avukat Eylem Ülgen, her türlü çocuk istismarını yakından takip ettiklerini hatırlatarak, Kent Konseyi olarak Elmalı Davası’nı da yakından izlediklerini açıkladı. Avukat Ülgen, 2 kardeşin anneleri ve üvey babaları tarafından istismar edildiği öne sürülen Elmalı Davası olarak bilinen davada, 16.10.2020 tarihinde tutuklanan sanıkların tutuksuz yargılamasına Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan itirazın Antalya 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini hatırlattı.
‘ÇOCUKLARIN İSTİSMAR EDİLMESİ EN BÜYÜK İNSANLIK SUÇUDUR’
Elmalı Davası’nın toplumda yarattığı duruma işaret eden Ülgen, “Çocuk istismarını önlemek, çocukların bakım ve gelişimi için en elverişli ortamları sağlama ödevimiz karşısında bu haber tüm toplumda derin üzüntü yaratmış ve bizler bu karar nedeniyle istismarın toplumda normal olarak algılanması yönünde endişe taşımaktayız. Her türlü risklere karşı savunmasız olan çocukların korunması, sağlıklı gelişim ortamlarının sağlanması, sevgi ve şefkat içerisinde yetişkinliğe hazırlanmaları öncelikle ebeveynlerin, bakım verenlerin, tüm toplumun ve en önemlisi devletin sorumluluğundadır. Türler arasında doğumdan itibaren en uzun süre bakıma muhtaç olan tür insandır. Çocuğun gidecek yeri yoktur. Çocuk; bakım, beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması ve hayatta kalabilmek için bakım verenlere bağımlıdır. İşte yaşamak için bizlere bağımlı olan çocukların istismar edilmesi en büyük insanlık suçudur” dedi.
‘LANZAROTE SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİ ESAS ALINMALI’
Çocukluk döneminde yaşanan olayların, bireyin ileriki yaşlardaki yaşantısını doğrudan etkilediğinin literatüre geçtiğini de kaydeden Avukat Eyleme Ülgen, şunları söyledi: “Anne-babalar, çocuğa bakmakla yükümlü kişilerin, bu konuda çocukları bilgilendirip çocuğun güven içinde bir hayat sürmesini sağlanması; yerel yönetimlerin ve devletin Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Anlaşması imzalayarak çocuk cinsel istismar ve sömürüsü konusunda önleme ve koruma çalışmalarını desteklemeleri, başta TCK olmak üzere tüm yasal mevzuatın Lanzarote Sözleşmesi hükümleri esas alınarak gözden geçirilmesini ve çocukları etkili yasal korumasını sağlayacak şekilde güçlendirilmesi yükümlülüğü bulunmaktadır. Antalya Kent Konseyi olarak her türlü çocuk istismarının ‘Elmalı Davası’ özelinde takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: