Avrupa Merkez Bankası toplantısı-Nisan 2021

Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerçekleştirdiği Nisan ayı toplantısı ardından yayımlanan karar metninde, piyasa beklentisine paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Banka, politika faizini % 0 seviyesinde tutarken, gecelik mevduat faizi oranını % – 0,50 seviyesinde sabit bıraktı. Gecelik borç verme faizini ise % 0,25 seviyesinde korudu. Banka, Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) 2022’nin Mart ayına kadar devam edeceğini belirtirken, yılın ilk aylarına göre bu çeyrekte varlık alım hızının artırılacağını da vurguladı. Banka, Acil Varlık Alım Programı miktarını 1,85 trilyon Euro olarak korudu. Yönetim Konseyi’nin piyasa koşullarına göre esnek bir şekilde alım yapacağının altını çizen banka, konseyin PEPP kapsamında vadesi gelen menkul kıymetlerden gelen ana para ödemeleriyle 2023 yılına kadar yeniden yatırım yapacağı ifade edildi. Varlık alım programı kapsamında, net varlık alımının aylık 20 milyar euro hızda devam edeceğini belirten Banka, Yönetim Konseyi’nin genişlemeci para politikasının etkisini sürdürmek için varlık alımına gerektiği kadar devam etmesini beklediklerini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Toplantısı-Nisan 2021

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde düzenlenen basın toplantısında; Global talep ve mali teşviklerin bölge ekonomisini desteklemeye devam ettiğini belirtirken, kısa vadeli ekonomik görünümün belirsiz olduğunu ifade etti. Başkan, yaşanan salgına dair kısıtlamaların ekonomik aktiviteyi baskılamaya devam ettiğini belirtti. Başkan, geçici faktörlere bağlı olarak enflasyonda yukarı yönlü risklerin gündeme geldiğini ifade ederken, bankanın kur gelişmelerini yakından izlemeye devam ettiğini vurguladı. Başkan, orta vadeli risklerin dengeli olduğuna değinirken, kısa vadeli risklerin aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini ifade etti. Başkan, yaş

Değerlendirme;

Avrupa Merkez Bankası gerçekleştirdiği toplantısı ardından piyasa beklentilerine paralel faiz oranlarında ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi. Açıklanan, toplantı metninin finansal enstrümanlar üzerinde etkisinin sınırlı kaldığı izleniyor. Son dönemde, Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot, tahvil alımının üçüncü çeyrekten itibaren azaltılabileceğini öngördüğünü açıklarken, Fransız meslektaşı Francois Villeroy de Galhau, para politikasının etkin kalmasını sağlamak için eski araçların kullanılmasıyla pandemik alımların önümüzdeki Mart ayında sona erebileceğini ifade etmişti. Özellikle, toplantı notlarında bankanın varlık alım programına dair herhangi bir açıklama yada bir sözlü yönlendirme gelip/gelmeyeceği merak konusuydu. Önümüzde ki toplantılar öncesinde, banka Yönetim Konseyi’nin yaşanan pandemi sürecine yönelik devreye aldığı uygulamaların geleceğine dair herhangi bir zemin hazırlanabileceği yönünde beklentilere karşın, toplantı notlarında herhangi bir mesaj verilmedi. Başkan Lagarde, pandemi acil alım programında azaltımın toplantıda tartışılmadığını belirtti. Lagarde, pandemi acil varlık alım programının azaltılmasının takvime değil, verilere bağlı olduğunu vurguladı. Pandemi döneminde, artan vaka sayıları ve aşılama hızı sürecinde yaşanan ivme kaybı nedeniyle Avrupa Bölgesi’nde bazı ülkelerde kısıtlamaların tekrar gündeme geldiğini görmüştük. Bu bağlamda, bankanın var olan riskler ile birlikte bekle-gör politikasına devam etmesinin olumlu olduğunu öngörüyoruz. Diğer taraftan, banka varlık alım programı tarafında, büyüyen bilançosuna rağmen daha çok veri görmek istemesinin makul olduğunu düşünüyoruz. Bankanın planlı takvime göre bir sonraki toplantısı 10 Haziran tarihinde gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 78 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber