Başkan Gülhan Türkiye‘deki mermer rezervinin yüzde 40 ‘ı Kavaklıdere’de.!

Cumhuriyet Halk  Partisi CHP Kavaklıdere ilçe başkanı Mehmet Gülhan, Kavaklıdere ilçesinin ekonomik yapısı hakkında bilgiler verdi. Başkan Gülhan, vatandaşların mermer ocakları ve ormanlardan geçim sağlandığını söyledi.

Başkan Gülhan Türkiye‘ deki mermer rezervinin yüzde 40 ‘ı Kavaklıdere ilçesinde olduğunu belirterek, tarihi hakkında da bilgiler verdi.Gülhan, “  Çok mermer var. Buradaki istihdamın sağlanmasına katkıda bulunuyor. Ben zannediyorum Fas'a kadar gittiğine göre dünyanın her yerine giden bir mermer rezervimiz var. Bir kısım ormandan geçim sağlıyor. Kavaklıdere‘ de istihdam bunun için rahat. Ama zor bir yer. Coğrafi koşulları zor olan bir yer. İnsanlarımız özellikle belli şeyleri bulunca bunları hükümetten sağlandığını düşünüyor. Diyor ki bu baştakiler sağlıyor. Coğrafi yönden buraya neden yerleşilir sorusunu sorarsanız. Kavaklıdere yörükleri yani tarihi hititlere dayanıyor. Hititlerden kalma küp içine gömülmüş mezarlar var burada. Yani hititlerin inançlarına göre ince uzun küplere gömülüyorlar. Ama küpler buraya geldiği zaman buradaki bakır madenlerini bulmuşlar. Daha önce Romalılar döneminde ne olmuş.. İtalyanlar buradaki mermerden heykeller yapmışlar. Sütunlar yapmışlar. Güllük limanında bugün İtalya‘ya götürmüşler. İtalya'daki Napolideki birçoğu Kavaklıdere‘dekiler orayı süslüyor. Ama giderken kollarının kırılması sonucu buradaki bakır madenini balyozlarla işletip levha haline getirmişler. Bu levhanın adı levha değil, halen de koruma bakır derler. Neden koruma bakır? Heykelleri korudukları için. Heykeller onunla kaplanıp gemilere bindirilip italya‘ya öyle götürülmüş. Ve hatta halen oraya gavur taş ocağı derler” dedi.

GENÇLER BAKIR İŞLEMECİLİĞİNE HEVESLENMESE DE BU MESLEK HALEN HAYATTA

İlçenin tarihi hakkında detaylı bilgiler veren başkan Gülhan şöyle konuştu:
“ Hillerima diye bir kentimiz var. Hyllarima kentinde bugün insanların orada heykeltraşların eğlendikleri, bağlarla üzüm ürettikleri şarap ve 30 bin işçinin çalıştığı rivayet edilir. Orada mermerler işlenmiştir. Ondan sonra ne olmuş. Bakırcılık buraya Çanakkale‘ den gelen bir ekip tarafından tekrar mutfak eşyası olarak ege bölgesinin her yerine bakır kazanlar, tavalar Kavaklıdere‘den gönderilmiş. Gençlerimiz bu işe pek heveslenmedi ama halen bakır işleme yapanlar var. Fakat büyük kazanlar tavalar o devir bitti. Ama bakırcılık halen hayatta.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 149 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: