Beka tartışması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecini “milletin beka meselesine dönüştürmesini” eleştirerek, “Seçimlere katılan partileri, “milletin, devletin bekası” gibi kutsal bir yarar üzerinden bölmeye çalışmak ne demektir? Cumhurbaşkanı, Yüksek Seçim Kurulu’na, mülki amirlere, emrindeki kolluğa şimdiden genel talimat mı vermektedir?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecini “milletin bekası” meselesine dönüştürmesinin son derece tehlikeli olduğunu belirterek, “Bu yaklaşım son yasal değişiklikler de dikkate alındığında son derece sakıncalı hem toplumsal kutuplaşma hem de seçim güvenliği açısından tehlikelidir. Bu mesaj sandıkta hile arayışlarının mayasını çalmaktan farksızdır” ifadelerini kullandı.

Budak, daha sonra şunları söyledi:

“Demokrasi için tuzaklarla dolu seçim mühendisliği yasasını jet hızıyla onaylayan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha imzası kurumadan maalesef kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. AKP Genel Başkanı, partisinin son grup toplantısında ifade ettiği, “Allah göstermesin, herhangi bir aksilik durumunda kaybedenin biz değil, Türkiye olacağını kesinlikle aklımızdan çıkarmamalıyız. Mesele siyasi rekabet olmaktan çıkmış, milletimizin, devletimizin bekası meselesine dönüşmüştür” sözleriyle seçim sürecine yönelik kampanya konseptini de ortaya koymuştur. Bu yaklaşım, son yasal değişiklikler de dikkate alındığında son derece sakıncalı, hem toplumsal kutuplaşma hem de seçim güvenliği açısından tehlikelidir.

Mühürsüz pusula ve zarflarla hileye kılıf arayan, sandık alanını kamu görevlileri ve kolluk kuvvetlerinin inisiyatifine bırakan, ortak zarf, haksız hesap gibi yöntemlere bel bağlayan, sandık birleştirme, seçmen taşıma gibi tartışmalı yetkilerle sandık güvenliğini hiçe sayan iktidar, anlaşılan yeni bir aşamaya geçtiğini düşünmektedir. Seçimlere katılan partileri, ‘milletin, devletin bekası’ gibi kutsal bir yarar üzerinden bölmeye çalışmak ne demektir? Cumhurbaşkanı, Yüksek Seçim Kurulu’na, mülki amirlere, emrindeki kolluğa şimdiden genel talimat mı vermektedir? Kamu otoriteleri durumdan vazife çıkarıp partilerin adil propaganda haklarını baskı altına mı almaya çalışacaklardır? Yoksa yeni pusula hırsızlıklarının, okul kapatarak gizli sayımların zemini mi oluşturulmak istenmektedir? Erdoğan, bu çıkışıyla neyi kastettiğini net olarak açıklamalı, seçim öncesi kamplaşmaları tırmandırıcı yaklaşımından vazgeçmelidir. Yoksa bu mesaj sandıkta hile arayışlarının mayasını çalmaktan farksızdır.

Düzgün işleyen demokrasi için en temel şart seçmen iradesinin sandık sonuçlarına eksiksiz yansıması ve vatandaşın yönetimi kendisinin belirlediğine dairi inancıdır. Demokratik düzende meşruiyetin kaynağı eşit şartlarda, özgür, serbest ve şeffaf seçimlerdir.

Demokrasi barometresinin eksilerde süründüğü, Olağanüstü Hal şartlarında esnafın ve sektörlerin can çekiştiği ortamda ülkenin en büyük hassasiyetle uzak duracağı şey sancılı bir seçim sürecidir. Şartlar ne olursa olsun Cumhuriyet Halk Partisi, teşkilatları ve üyeleriyle sandıklarda en yüksek düzeyde güvenliği sağlayacak şekilde potansiyelini kullanacaktır. Halkımızın engin sağduyusu da ‘beka’ üzerinden bir kamplaşmaya izin vermeyecektir.’’


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: