COVID-19 döneminde istihdamı korumak ve teşviklerin önemi tartışıldı

Toplantı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Politikalar Yuvarlak Masası Başkanı Nüket Küçükel Ezberci‘nin açılış konuşması ile başladı.
 
Nüket Küçükel Ezberci: Çalışma hayatının paydaşları arasındaki diyaloğun ve deneyim paylaşımının sürekliliğini çok önemsiyoruz.

İstihdam dostu düzenlemeler yapılmasının geçmişte olduğu gibi bugünkü koşullarda da önceliğini koruduğunu belirten Ezberci, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“Yapıcı ve yaratıcı çözümler getirmenin, iş birliği ve iletişimin öneminin iyice anlaşıldığı bu yeni dönem tüm olumsuz koşullara karşın yeni fırsatları da beraberinde getiriyor.  Küresel tedarik zincirlerinde çeşitlenmeye gidilmesi gündemde. Ülkemizin yatırım ortamı açısından cazibesini artırarak, küresel tedarik zincirlerinde ve bu yeni ekosistemde önemli bir konum alması için bir fırsat söz konusu. Önümüzdeki dönemde istihdama yönelik hayata geçirilecek uygulamaların bu fırsatları destekleyici nitelikte olması önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışma hayatının paydaşları arasındaki diyaloğun ve deneyim paylaşımının sürekliliğini çok önemsiyoruz.”
Açılış konuşmasının ardından etkinlik, TÜSİAD İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Başkanı Hakan Timur‘un moderatörlüğünde gerçekleşen “COVID-19 Döneminde İstihdamı Korumak ve Teşviklerin Önemi” başlıklı panel ile devam etti.
 
Hakan Timur: Çalışma yaşamı, içinden geçtiğimiz bu krizden sonra aynı olamaz ve olmamalıdır.
Panelin açılışında özellikle iş hukuku ve teşvik uygulamalarının önümüzdeki dönemde yeni çalışma modellerinin, tedarik zinciri ve buna bağlı yeni ekosistemin kurulabilmesini, işletilebilmesini destekler nitelikte olması gerektiğini ifade eden Timur konuşmasında;
“Bu amaçla çalışma hayatındaki hem mevcut hem de yeni uygulamaları yakından ele almanın, ileriye yönelik çözüm önerileri sunmak bakımından da önemli olduğunu düşünüyorum. Çalışma yaşamı, içinden geçtiğimiz bu krizden sonra aynı olamaz ve olmamalıdır. Daha kapsayıcı, koşullara daha hızlı adapte olabilen, insana yakışır iş odağından vazgeçmeksizin uluslararası rekabet gücümüzü artıran, katma değer yaratan ve bize küresel değer zincirinde avantaj sağlayan bir çalışma ortamını tüm paydaşlarla beraber yaratabiliriz.” dedi.
 
Webinarın panel katılımcıları; Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Özdemir COVID-19 döneminde istihdamı korumak için alınan iş hukuku önlemleri konusunda çalışma ve görüşlerini paylaşırken, PwC Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü Celal Özcan da mevcut ve COVID-19 sürecinde hayata geçirilen yeni teşviklerin özel sektör için etkilerine değindi.

Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 29 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber