COVID-19 sürecinde eğitimin geleceği ve eğitim ekosistemi ele alındı

Toplantı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Politikalar Yuvarlak Masası Başkanı Nüket Küçükel Ezberci’nin açılış konuşması ile başladı.

Nüket Küçükel Ezberci: 21. Yüzyıl becerileri ile çocuklarımızı ve gençlerimizi “çok yönlü” olarak geleceğe hazırlamalıyız.

Geleceğin dünyasını teknolojik dönüşümden, daha sürdürülebilir bir dünya için zihniyet dönüşümünden; sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerini de etkileyecek demografik dönüşümden bağımsız düşünemeyeceğimizi ifade eden Ezberci sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm bu değişimlerin merkezinde ise “insan” var. 21. Yüzyıl becerileri ile çocuklarımızı ve gençlerimizi “çok yönlü” olarak geleceğe hazırlamalıyız.  Her ülkenin sosyo-ekonomik ve demografik koşullarının farklı olduğunun bilincinde olarak, uluslararası ölçütleri temel alan ama kendi kaynaklarımız ve paydaşlarımızla, örnek gösterilecek bir eğitim ekosistemi oluşturabilmeyi değerli ve gerekli görüyoruz.  Yapıcı ve yaratıcı çözümler getirmenin, iş birliği ve iletişimin öneminin iyice anlaşıldığı bu dönem, tüm olumsuz koşullara karşın, değişimi birlikte yaratma fırsatını da beraberinde sunuyor.”

Açılış konuşmasının ardından etkinlik, TÜSİAD Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Gamze Dinçkök Yücaoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen “Geleceğin Eğitim Ekosistemini Düşünmek” başlıklı panel ile devam etti.

Gamze Dinçkök Yücaoğlu: Eğitimi sadece okul öncesinden üniversiteye kadar değil, yaşam boyu devam edecek bir süreç olarak değerlendirmeliyiz.

COVID-19 süreciyle beraber, geleceğe dair en beklenmeyen senaryoları dahi dikkatle göz önünde bulundurmamızın gerektiğini belirten Yücaoğlu, “Bu senaryoları tüm boyutlarıyla, bireye, topluma ve sürdürülebilir bir dünyaya katkılarıyla beraber ele almamız, bugünden başlayarak gelecek nesilleri hazırlamamız gerekiyor.  Tüm dünyada teknoloji, sürdürülebilirlik ve demografik anlamda eşzamanlı yaşanan dönüşümlere ve beraberinde getirdiği belirsizliklere hazırlıklı olmak için, gerekli becerilerin sadece okullarda kazandırılmasını bekleyemeyiz.  Eğitimi sadece okul öncesinden üniversiteye kadar değil, yaşam boyu devam edecek bir süreç olarak değerlendirmeliyiz.” dedi.

Panel katılımcılarının ve izleyicilerle paylaştıkları içeriklerin detayları ise aşağıdaki gibidir:

Geleceğin Eğitimine Beceri Odaklı Yaklaşım

Prof. Dr. Fatoş Erkman (Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi)

Doç. Dr. Mine Göl Güven (Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi)

  • 21. YY becerileri hangi becerilerden oluşur?
  • Bu becerilerin bireylere ve topluma faydası nedir?
  • Bu becerileri küçük yaşlarda aileden ve okuldan başlayarak kazandırmaya yönelik yöntemler ve eğitim modelleri neler olabilir?
  • Uzaktan eğitimle birlikte bu beceriler nasıl desteklenir?             

Geleceğin İşlerinde İhtiyaç Duyulan Beceriler
Ezgi Demirdağ (McKinsey&Company, Yardımcı Ortak)

  • Geleceğin işleri bireyler için nasıl beceriler gerektiriyor?
  • İş dünyası en çok hangi becerileri bulmakta zorlanıyor?
  • Nasıl bir yol haritası izlenmeli?

Dijital ve Deneyimle Desteklenen Öğrenme
Ceyhun Göcenoğlu (IBM Türk, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü)

  • Özel sektör öğrenme ekosisteminin neresinde?
  • Dijital eğitim platformları öğrenme ekosistemine neler sunuyor?
  • Öğrenmenin uygulamaya dökülmesinde iş dünyası ekosisteme nasıl katkı sağlayabilir?

Hibya Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: