COVID-19’un Çocuk Ruh Sağlığına Etkisi 

COVID-19’un Çocuk Ruh Sağlığına Etkisi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu’nun haftada bir kez yayımladığı “Pandemide Merak Ettiklerimiz” programının 32’ncisine çocuk ve ergen psikiyatristi Doç. Dr. Sevda Karakoç konuk oldu.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN 

Pandemi sürecinin yönetilmemesinin çocukları doğrudan etkilediğini belirten Karakoç, okulların kapatılması ve geç açılmasının çocukların eğitim haklarına zarar verdiğini açıkladı. Karakoç, eğitimde yaşanan sorunların etkilerini gelecekte daha net görülebileceğini de sözlerine ekledi.

Konuşmasında pandemi döneminde çocuklarda görülen ruh sağlığı sorunlarına değinen Karakoç, bu sorunların çocukların yaş grubuna göre sınıflandırılabileceğini belirtti. Karakoç, okul öncesi ve ilkokul çağı çocuklarda içe dönüklük, sosyal ilişki kuramama, kaygı bozuklukları, depresyon ve obsesif belirtiler gözlemlendiğine; ergenlerde ise kaygı, karamsarlık ile birlikte intihar vakalarının arttığına işaret etti. Çocukların eğitim ve sağlık hakkına da değinen Karakoç “Çocuk hakları kriterleri açısından bakıldığında her çocuğun örgün, yaşıtlarıyla birlikte eşit sunulan eğitim alma hakkı var. Her çocuğun sağlıklı bir ortamda büyüme hakkı var. Kendi yaşıtlarıyla birlikte özgürce oyun oynama hakkı var, ancak çocukların tüm bu hakları pandemi nedeniyle ellerinden alındı. Çocuklar okul dışında kaldı ve işçi çocukların, erken yaşta evlendirilen çocukların sayısı arttı” dedi.

Eğitimin pek çok psikolojik ve fiziksel hastalıklara karşı koruyucu olduğunu ileri süren Karakoç, pandemi nedeniyle alınan kararların ardından öğretmenlerin sınıflarını, ebeveynlerin de çocuklarının haklarını savunmaları gerektiğini belirtti.

Sevda Karakoç, konuşmasında şu konuların altını çizdi:

  • Okulların en önce kapatılan ancak en geç açılan kurumlar olmasının hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.
  • Okula gidemeyen birçok çocukta hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar ortaya çıktı.
  • Kaygı bozukluğu, depresyon ve karamsarlık önemli psikolojik sorunlardır.
  • Sürekli evde kalmanın neden olduğu obezite ise ciddi bir fiziksel problemdir.
  • Bu anlamıyla okulların bilim dışı bir anlayışla kapatılması, çocukların eğitim ve sağlık haklarını ihlal etmiştir.
  • Psikolojik sorunlar her yaş grubu için ayrı ayrı sınıflandırılabilir.
  • Eğitim sürecinin bir şekilde aksamasının olumsuz sonuçlarını önümüzdeki dönemde göreceğiz.
  • Yurttaşlar olarak bilimsel dayanağı olmayan kapanma kararlarına karşı çocuklarımızın haklarını savunmamız gerekiyor. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: