Covidli Engellilerin Zorlu Mücadelesi

Doğuştan iki kolu olmayan, bir bacağında protez bulunan psikolog İlknur Peder, COVİD-19’a yakalandı. Kolları olmadan hastalıkla tek başına mücadele eden Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder, salgın döneminde covid pozitif olan ve yaşamını sürdürmeye çalışan engellilerin sorunlarını anlattı.

Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder, bütün dünyayı etkisi altına alan Coronavirus salgınından en çok engelli bireylerin etkilendiğini, çoğunun yaşamının tamamen bloke olduğunu söyledi. Fiziksel desteğe ihtiyacı olan engelli ve yaşlı bireyler için, pandemi süresince sağlık kurumlarına erişimde, eğitim, ulaşım, çalışma gibi konularda pozitif koşulların oluşturulması gerektiğini belirten Psikolog İlknur Peder, engelli vatandaşların karşılaştığı sorunları anlattı.

Covidli Engellilerin Mağduriyeti Hakkında Kurumsal Bir Çalışma Yok

“Dezavantajlı gruplar coronavirüs’e yakalandıklarında yaşadıkları mağduriyet çok daha ağır oluyor. Fiziksel bakıma, desteğe ihtiyacı olan kişi, covid pozitif olduğunda virüsün getirdiği semptomlar ve oluşabilecek yaşamsal risklerin yanı sıra kendisine kimin destek olacağı kaygısını da yaşıyor. Kendisine destek olan aile bireyi, bakıcı vs. covid pozitif olduğunda ise engelli ya da yaşlı birey için ciddi bir mağduriyet oluşuyor.  Bildiğimiz kadarıyla maalesef bu mağduriyetle ilgili herhangi bir kurumsal çalışma söz konusu değil. Fiziksel destek ihtiyacı olan kişilerin evlerinde bakımlarına destek olmak amacıyla kurumsal ve aktif bir çalışma sistemi oluşturulduğu takdirde sağlık durumları zaten kırılgan olan bu vatandaşlarımızın covid pozitif sürecini daha ağır semptomlarla geçirmelerinin ve hastanede tedavi gerekliliğinin de önüne geçilebilir. Böylece sağlık kurumlarımızın üzerindeki yük belli bir miktar azaltılabilir” diye konuştu.

Kaygısı Korkusu En Yüksek Kesim

COVİD 19 salgınının dezavantajlı gruplarda ciddi, psikolojik, sosyolojik hasarlar oluşturduğunu belirten Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Psikolog İlknur Peder, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birçok engele rağmen engelli birey ve ailelerinin kendine kurabildiği bir düzen var. Covid 19 salgını ile birlikte dezavantajlı bireyin kendilerine özgü  oluşturduğu düzen alt üst oldu. Herhangi bir fiziksel kısıtlılığı olmayan bireyler bile virüsten kendisini korumakta bu denli zorlanırken, Dezavantajlı bireyin yaşayacağı güçlükleri varın siz düşünün. Hele de covid pozitif olduğunda bireyin bakımı, ihtiyacı olan desteğin sağlanması ciddi bir sorun oluşturuyor. Dezavantajlı bireylerin bu süreçte unutulduğunu, görmezden gelindiklerini söyleyebiliriz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler: 88 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: