DÜNYA HİBE VERİRKEN SİZ 1 KURUŞ BİLE HİBE ETMEDİNİZ

CHP’Lİ BUDAK’TAN TURİZM BAKANI ERSOY’A:

 

“DÜNYA HİBE VERİRKEN SİZ 1 KURUŞ BİLE HİBE ETMEDİNİZ”

 

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TBMM Genel Kurulunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u soru yağmuruna tuttu. Ağır kan kaybı yaşayan turizm sektörünün bütün dünyada devlet desteği ile ayakta kaldığına dikkat çeken Budak, “Ama bizde sektöre ‘gidin bankadan borç alın’ dediler, KGF desteğinin dışında bir kuruş hibe desteği bile vermediler” dedi. Bakan Ersoy’un Bodrum Türkbükü’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisli arazi üzerindeki oteli satın aldığını hatırlatan Budak, “Siz devletin en önemli makamında oturuyorsunuz ve bu makamda otururken de Bodrum’da bir otel alıyorsunuz ve o otelin arazisi Turizm Bakanlığına tahsisli. Hem ev sahibi hem kiracı nasıl olunur bunu açıklar mısınız?” diye sordu.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında bir konuşma yapan Budak, dünya tarihinde daha önce böyle bir krizin yaşanmadığına dikkat çekti. Türkiye’nin pandemiye erken rezervasyonların tamamlandığı bir dönemde yakalandığını anımsatan Budak, ancak Türkiye’de acente ve tur operatörlerine gelişmiş ülkelerde yapılan “voucher” desteğinin verilmediğini söyledi.  Budak, “Yani dünyada ‘kardeşim, sen paranı isteme. Ben sana devlet olarak garanti veriyorum. Önümüzdeki sene gel, istediğin tarihte tatil yap’ garantisini verildi. Ama Türkiye’de bu yapılmadı ve bu sektörde olan tur operatörleri, acenteler ve oteller bu paraları ödemek zorunda kaldılar. O yüzden pandemi öncesinde 96 milyar lira kredi borcu olan sektör, şimdi

140 milyar gibi bir kredi borcu batağına saplandı. Millî olan tur operatörlerinin olmadığı bir durumda bu ülkeye turist beklemek hayal olur ya da yabancıların eline geçer, istedikleri fiyattan bizim sahillerimizi pazarlayabilirler. O yüzden desteklenmesi gereken, yerli millî olan acenteler ve tur operatörleridir” diye konuştu.

 

OTELLER DEĞERLEME KRİZİ YAŞIYOR

 

Otellerin değerleme krizi yaşadıklarına da dikkat çeken Budak, “100 milyon dolarlık turizm tesisleri gönderilen eksperler tarafından 30 milyon dolar civarında bir değerlemeye tabii tutuluyor. Zaten kredi batağında olan otellerin batmasına sebep olup belki de mülkiyetlerin el değişmesine sebep olacak. Lütfen, Bakanlık olarak bu konuda üstünüze düşeni yerine getirin” dedi.

 

KİRACINIZ OLAN ESNAFTAN KİRA ALMAYIN

 

Budak, daha sonra şunları söyledi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı tesislerinde kiracı olan esnafın durumu var. Bunların kiralarını ertelediniz ama yılbaşından itibaren biriken bu kiralar ödenmeye başlanacak. Ama bunların ödeme ihtimali yok çünkü turist gelmedi, turist gelmediği için de alışveriş olmadı, alışveriş olmayınca da eve götürecek ekmeğe muhtaç oldular. O yüzden bunları erteleyin, bir bölümünü de hibe edin, hiç olmazsa sembolik de olsa ‘Sektör olarak biz bir konuda hibe desteğinde bulunduk’ diyebilirsiniz.

 

BAKANLIĞI BIRAKIN TİCARET YAPIN

 

Sayın Bakan siz, devletin en önemli makamında oturuyorsunuz ve bu makamda otururken de gidip Bodrum’da bir otel alıyorsunuz ve o otelin arazisi Turizm Bakanlığına tahsisli. Şimdi hem ev sahibi hem kiracı nasıl olunur bunu açıklar mısınız?
Ayrıca Belek’te, Kadriye’de halkın günübirlik tesislerden faydalandığı küçücük iki alan kalmıştı Antalya’da ve bu alanlara 3 tane otel yeri tahsisi yapıldı. Bilmek istiyoruz bu tahsisler kime yapıldı?”

 

Budak, Bakan Ersoy’un tahsis yatırımı savunması üzerine, “O zaman Bakanlığı bırakın ticaret yapın” dedi.

 

Haber Editör
| [email protected] | Website | + Diğer Haberler