Dünyada bir ilk: Almanya’da Alevilik resmi inanç oldu

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, bir ilke imza atarak, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na kamu tüzel kişilik statüsü verdi ve Aleviliği resmi inanç olarak tanıdı

DÜSSELDORF

ALMANYA’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nu kamu tüzel kişilik statüsü verdi. Oy birliği ile alınan karar, Alevilik inancınn bir inanç toplumu olarak en üst seviyede tannması, AABF’nin de kiliselerin sahip olduğu bütün yetki ve haklara sahip olması anlamına geliyor.

Daha önce Eyalet Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan, Başbakan tarafından imzalanan statü, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu’nda temsil edilen bütün partiler tarafından da kabul edildi. Karar oybirliği ile alındı.

Düsseldorf’ta Eyalet Parlamentosu önünde basın açıklaması yapan AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, “Bu kararla da Almanya’nın en güçlü, prestijli sivil toplum kuruluşu kimliğine kavuştuk. AABF kamu tüzel statüsünü kazandı. Alevilere hayırlı olsun. Bu tarihi bir kazanım, açılımdır. Yeni bir mücadelemizin başlangıcıdır. Kiliseler hangi hakka sahipse biz de sahip olacağız. Devletin bir partneri statüsünde özerkliğimiz ve bağımsızlımız daha güçlü olacak. Alevilik inancı Anayasa teminatı altına alındı” diye konuştu.

En prestijli sivil toplum örgütü

Almanya’da yüzbinlerce Aleviyi ilgilendiren kararın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde verilmesini önemsediklerini, kaydeden Mat sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çok değerli bir karar. Dünyada bir ilk. Bu karar Almanya’dan talep ettiğimiz bütün hakların verilmesi anlamına geliyor. 60 yıl önce misafir işçi olarak gelmiştik. Geldiğimiz gurbetimiz vatanımız oldu. Aleviler 30 önce vicdanlarını, akıllarını, gönüllerini birlediler, örgütlendiler. AABF’nin 30 yıllık mücadelesinde başka başarılara da imza attık. Alevilerin bağımsız, kendine özgü bir inanç topluluğu olduğunu kabul ettirdik. Eyaletlerle hak eşitliği anlaşmasını imzaladık. Almanya Radyo Televizyon Üst Kurulu daimi üyesiyiz. Bu kararla da Almanya’nın en güçlü prestijli sivil toplum kuruluşu kimliğine kavuştuk.”

“Anadolu’da ağır bedeller ödedik”

Yıllarca Anadolu ve Mezopotamya’da çok haksızlığa uğradıklarını söyleyen AABF Genel Başkanı Mat açıklamasında şu ifadelere de yer verdi: “O coğrafyada İnkar edildik, asimilasyon politikalarına maruz bırakıldık. Yetmedi, katliamlar yaşadık. Ağır bedeller ödedik. Bu karar haksızlığı yapanların kendi tarihleriyle yüzleşmesi anlamına da geliyor. Karar, Türk İslam senteziyle hesaplaşmaktır. Karar, dünya Alevi hareketi için önemli bir pozisyondur. Nerede Anayasada inanç özgürlüğü varsa, eşit vatandaşlık ilkeleri yazılıysa uygulanmalıdır. Almanya bunun için güzel bir örnektir. Bu kazanımın arkasında yüzbinlerce gönüllü canımız, cemevlerimiz var” (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler: 28 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber