ECB ve Fed “blackout” haftasında spreadler ve öngörüler

Fed açısından ana kriter enflasyon olmayacaktır. Enflasyonun bir dönem yukarı gitmesine izin verilecek, bir dönem %3 üzerinde tüketici enflasyonu izleyeceğiz. Bir taraftan ekonominin genel toparlanması izleniyor, çünkü şu anda ekonomideki para döngüsünün hızlanması sadece Biden paketlerinin geçici etkisinden değil, işletmelerin sahaya dönmesi kaynaklı istihdam artışından ileri gelecektir. İstihdamın geri dönüşümü, kalıcı ve devam eden gelir etkisi bakımından bireysellerin durumunu daha da iyileştirecek. Aşılama anlamındaki pozitif ayrışma, ABD’nin toparlanmada önden gitmesinde ana etken.

Dolayısıyla, ekonomik toparlanma momentumu aşılama halen düşük yüzdede kaldığından dolayı ABD’nin gerisinde kalan Avrupa’nın bir defa salgınla alakalı durumu düzeltmesi ve aşılama yüzdesini yükseltmesi gerekli. Sosyal kısıtlamaların ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri izlenmeye devam ediliyor. Ancak aşılama ivmelenirse, toparlanma da bununla orantılı bir şekilde ilerleyecektir.

Bir önceki toplantıda ECB, stratejik bir ince ayar yapmış ve tahvil alımlarının hızında bir artırıma gitmişlerdi. Ancak PEPP’in genel büyüklüğü ve nihai amacı değişmiş değil. Yeni bir spread ayarlamasına da girmeye gerek yok, çünkü Amerikan-Alman faiz spreadi ABD getirilerindeki son düşüşle azaldı. Getirilerin durumu daha kontrollü ve ekstra bir enflasyon fiyatlaması yok. Hatta enflasyon breakeven’lar çok az da olsa aşağı geldi. Bu bakımdan ECB toplantısından yeni bir aksiyon çıkmayacaktır. Ona ayrıntılı olarak yarın ECB preview raporunda değineceğim.

ABD’de Fed öncesinde üyelerin sessizliğe büründüğü blackout haftası… Fed tarafında o ekonomik iyileşme aşamasının Merkez Bankası’nı nasıl bir periyotta QE tapering iletişimine getireceği önemli. 2023’te öngörülen faiz artırımının öne çekilmesinde, bunun da öncesinde bilanço daraltma olacağından dolayı iletişim öngörülebilir bir gelecekte, muhtemelen bu sene içerisinde, yapılabilir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 79 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber