Feridun Bahşi, Hakim ve Savcıların Sorunlarını dile getirdi.

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Hakim ve Savcıların Sorunlarını dile getirdi.

Dünyanın tüm ülkelerinde, yargı bağımsızlığı ile hâkimlik teminatına verilen değer ile hâkim savcıların sosyal ve ekonomik hakları paralellik arz eder.
Bu ülkemizde de aynı durumdadır. Nitekim hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusunda neredeysek, hâkimlere verilen değer de aynı yerdeyiz. Yani diplerdeyiz.
Hatırlar mısınız bilmiyorum, bundan 5-6 yıl önce ABD devlet başkanı kalabalık bir salona girmişti. Başkan girdiğinde salondaki herkes ayağa kalkmış ancak 5-6 kişi
başkanı oturarak karşılamışlardı. Kimin aklına ne geldi bilmiyorum.

2
Ama benim aklıma ilk gelen bu kişilerin yargı mensubu olduklarıydı. Nitekim sunucunun anonsuyla da yanılmadığımı anladım. Bir de bize bakalım. Her yıl sarayda yapılan adli yıl açılış törenlerini gözlerinizin önüne getirin. Daha önce salona girmiş yargı mensuplarının, Ak Parti genel başkanının salona girmesiyle ayağa fırlaması, tokalaşma sırasında cübbelerde düğme aramaları eğilerek tokalaşmalar filan… Sahneyi hatırladınız mı? Hatta çay toplamaya giden yüksek yargı organı başkanları ile bu ucubeliğin karşılığında tüm sağlık giderlerinin devletçe karşılanmasıkonusunda düzenleme yapılması.

3
Yargıtay ve Danıştay üyeleri dışında yani başkanları çay toplamaya giden kurumların mensupları dışında bu düzenlemeden yararlanabilen yargı mensubu yoktur. Eskiden bu tür düzenlemelerden en azından Yargıtay’a seçilme hakkını kaybetmeyen birinci sınıf hâkim sınıfı da yararlanırdı. Yargıtay üyeliğine seçilme hakkını kazanan hâkimlerin bu haklardan yararlandırılmaması adil değildir hakkaniyete aykırıdır. Bir başka konu ise VİP hizmetleri, Tüm ülkelerin mevzuatını incelediğinizde göreceksiniz ki hâkimler doğal olarak VİP hizmetinden yararlanır.

4
Lütfen bir makamı küçümseme olarak algılanmasın ama genel müdürlerin bile VİP hizmetinden yararlandığı bir ülkede nasıl olur da hâkim savcılar bu hizmetten yararlanamaz. Hâkim ve savcıların iş yükünden birazdan söz edeceğim. Herkesçe de bilindiği gibi bu derece ağır bir iş yükü altında ezilen hâkim ve savcıların yıpranma payından yararlandırılması büyük bir eksikliktir ve mutlaka yasal düzenleme yapılmalıdır. Bugün Türkiye’de 14131 hâkim, 6558 savcı vardır. 2018de Adli Yargı Cumhuriyet Başsavcılıklarına gelen soruşturma 9.252.208, Savcı başına düşen soruşturma 1661, bir savcının çıkarabildiği soruşturma 757dir.

5
Yine mahkemelere gelen dosya 6.632.838, bir hâkime düşen dosya 806, çıkan karar ise 445tir.
İş yükünün bu kadar ağır olması, sadece hâkim ve savcının değil, adliye personelinin de psikolojisini bozmaktadır.


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: