Franchising sistemi yepyeni bir yola evriliyor

Türkiye’de franchising sistemi ile faaliyet gösteren kuruluşlar arasında farklı ve özgün nitelikler neredeyse yok denecek kadar az. Franchise yapılanmasının tabela asmaktan öteye geçememesinden kaynaklanan büyük bir kısırlaşmanın yaşandığı bugünlerde, eskisi kadar hızlı bayilik verilemediği ve bu nedenle firmaların birbirlerinin bayilerini transfer etmek gibi etik dışı yollara gidebildiği görülüyor.

Ülkemizde konut ve işyeri satışlarında büyük bir düşüş trendi görülüyor. Özellikle ev sahibi olma oranının %70’i aşması, inşaat maliyetlerinin yükselmesi ve hepsinden önemlisi de kira gelirinin verimsiz hale gelmesinden ötürü pazardaki talep hızla toprak yatırımlarına yönelmekte. Minimum bir birikimle alınabilen arsa ve arazilerin doğru kurgulandığında bir servet olarak geri dönebiliyor oluşu bu tip gayrimenkulleri bugünün ve geleceğin en güvenli yatırımı haline getiriyor.

30 yıla yaklaşan bilgi birikimi ve tecrübesi ile arsa arazi yatırım uzmanlığının en köklü markası olan uparazzi bu alandaki tüm altyapısını franchising sistemi ile girişimcilere açıyor.

Toprağın en kârlı ancak en çok uzmanlık gerektiren alan olduğunu belirten uparazzi Genel Müdürü Hakan ERİLKUN, “Bugün konut ya da ticari emlakta gayrimenkul danışmanı olmak isteyen herkes bu işi yapabiliyor. Benzer şekilde bir konut ya da ticari emlâk almak isteyen herkes de tapuda o gayrimenkulle ilgili bir araştırma yaparak aracıya gerek duymaksızın işlem yapabilir. Bu nedenle sözleşmeli olsa bile emlakçıyı devreden çıkarma oranı bu alanlarda %50’den fazladır. Oysa arsa arazi tamamen uzmanlık gerektiren bir dal olduğu için uzman aracılığıyla çalışmak müşteri için hem zorunluluk hem de güvence; yatırım uzmanı içinse konfordur” diye konuştu.

ERİLKUN, Bu alanda hizmet verebilmenin her gayrimenkul danışmanının isteği olduğunu ancak neden yapamadıklarını şu sözlerle açıkladı: “Bu en kârlı alanda faaliyet göstermek her gayrimenkul danışmanının hayali olsa da çok özel ve çok büyük bir donanım gerektirdiği için maalesef kimse bu alana girememektedir. Bugün gayrimenkul ilanlarına baktığınızda sektördeki kurumsal firmaların ilanları içinde bile arsa arazi ilanlarının oranı %2’yi geçmemekte, bu ilanlar da altta hiçbir teknik bilgi veya donanım olmadan yayınlanmaktadır. Bu nedenle uparazzi, 30 yıllık bilgi birikimi ve donanımı ile ‘sektörün ansiklopedisini’, hizmet prensipleri ile ‘marka anayasasını’ oluşturmuş ilk ve tek kurumsal yapı olarak öne çıkmakta, gayrimenkul sektöründe yapılamayanların hepsinin hayata geçirildiği ilk ve tek franchise markası olarak fark yaratmaktadır.

Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 28 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: