İzmir sağlık turizminde cazibe merkezi olacak

Türkiye’nin popüler sektörlerinden bir tanesi olan sağlık turizmi ülke içerisinde ivme kazanmaya devam ediyor. Türkiye’nin üretim nüfus ve cazibe merkezi İzmir sağlık turizminde potansiyelini harekete geçirmek için çalışıyor. İGEME İzmir’in sağlık gücü turizm potansiyeli, iş gücü, insan kaynakları, doğal güzellikleri ve tıbbı akademik üstünlüğünü sağlık turizminde cazibe merkezi haline getirmek için seferberlik başlatıyor.

İzmir’in sağlık turizm hizmet sağlayıcıları bürokratik ve siyasi eliti bu yeni fırsatı değerlendirmek için bir an önce gerekli adımların atılmasının önemine dikkat çekiyor.

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME)’nin başlattığı seferberlik kapsamında İzmir’de sağlık turizm yetki belgeli işletme sayısının bu yıl bitmeden iki katına çıkması hedefleniyor. 2020-21 yılı için hedef ülke olarak tespit edilen İngiltere, Hollanda ve Özbekistan gibi hedeflerde tanıtım organizasyon ve kampanayalar yapılacak. Türkiye’de sağlık turizmin gelişmesine yönelik geliştirilen projelerle İzmir’de de sağlık turizminde hacmin büyümesi ve İzmir’in değer kazanması asıl hedef. Katma değeri en yüksek olan hizmet ihracatının sağlık turizmi ile İzmir ekonomisine 1 milyar dolar direkt ve dolaylı katkıda bulunması hedefleniyor.

İzmir’in Sağlık Potansiyeli 

İzmir her sektörde Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Gerek üretim kapasitesi gerekse sahip olduğu turizm potansiyeli ile birçok sektörde başı çeken şehirler arasında yer alıyor. 34’ü devlet 24’ü özel olmak üzere toplam 58 hastaneye sahip olan İzmir sağlık hizmetlerinde imkanları gelişmiş bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. 2016 yılında İzmir Valiliğinin yayınladığı verilere göre İzmir’de yüz bin kişi başına hastane yatak sayısı 270 olarak belirlenmiş. Yine aynı verilere göre İzmir’de bulunan doktor sayısı ise 9 bini aşmış durumda.

İzmir Kendi Markası ile Ön plana Çıkacak

Başlatılan seferberlik kapsamında Anadolu da sağlık turizminin doğduğu şehir olan İzmir’in kendi markası ile hakkettiği yere gelmesi planlanıyor. Bu amaca ulaşmak için İGEME farkındalık adına Eylül ayında İzmir’de sağlık turizm zirvesi düzenleyecek. Bu zirve ile İzmir’in kapasitesinin tam anlamıyla ortaya çıkması için yol haritası oluşturulacak. Ayrıca iki ayrı Avrupa gezisi ve karar vericilerinde içinde olduğu bir tanıtım heyeti bu zirvede misafir edilecek.

İzmir’e Sağlık Turizm Ofisi

İzmir’de başlatılacak olan sağlık turizm seferberliğinin öncüsü olan İGEME ikinci merkez olarak gördüğü İzmir’e ofis açtı. Resmi açılışı Eylül ayında sağlık turizm zirvesi ile yapılacak olan ofis İzmir’de hedeflerin yerine getirilmesinde büyük önem taşıyor. İzmir için önemli bir proje olan HİSER projesinin etkinliğini arttırmayı hedefleyen İGEME bu doğrultuda çalışmalara başlayacak.

İGEME CEO’su Murat IŞIK İzmir’de başlatılacak seferberlik ile ilgili olarak; ‘İzmir’i sağlık turizminde cazibe merkezi ve markası haline getireceğiz.’ dedi. İzmir'in sağlık turizm potansiyelinin kayıp hazine gibi olduğunu, İzmir halkının ve istihdamının yetişmiş iş gücünün buna müsait olduğunu söyleyen Murat IŞIK İzmir başarı hikayesini takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 263 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: