“KAMU HİZMETİ GÖREN MUHTARLIKLAR TİCARETHANE DEĞİLDİR, ELEKTRİK TARİFESİ MESKENE ÇEVRİLMELİDİR.”

Vatandaşlarımız elektriğe gelen yüksek zam sonrası iki-üç kat fazla gelen elektrik faturalarına adeta isyan etmekte, kara kara nasıl ödeyeceğini düşünmektedir. Neredeyse ev kirası kadar elektrik faturası gelen vatandaşımız vardır diyen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı,  “Elektrik tarifelerinin belirlenmesinde yapılan hata vatandaşımızı mağdur etmiştir. Şimdi yaşanan bu soruna sorunu yaratanlar sanki çözüm bulmuş gibi davranmaya çalışmaktadır. Son açıklama ile düşük tarife tüketim tutarı 150 kilovattan 210 kilovata çıkarılmıştır.” dedi. ​

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Bu sorun devam ederken bir de muhtarlıklarda elektrik abone tarifesi ticarethane tarifesinden yapılmaktadır. Zaten pahalı olan elektrik böylece muhtarlarımız tarafından daha da pahalıya kullanılmaktadır. Muhtarlık büroları ticarethane değildir. Bu nedenle tarifenin değiştirilmesi ve kamu hizmeti gören muhtarlarımızdan en ucuz tarifeden ücret alınması gerekir. Bu hatanın düzeltilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Demokrasinin temel yapı taşı, ilk basamağı olan muhtarlarımızın, vatandaşlarımızın kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıp sorunlarını dile getirdiği en yakın yönetim kademesi olması itibariyle kamu hizmetlerinin yürütülmesindeki rolü büyüktür diyen CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Muhtarlıklarımızda herhangi bir ticari faaliyet gerçekleşmediği gibi ticarethanelerdeki gibi kazanç sağlanan, kar elde edilen herhangi bir iş yapılmamaktadır. Dolayısıyla muhtarlarımız kısıtlı gelirleri ile hem muhtarlık hizmet binası giderlerini hem de mahalle sakinlerinin taleplerini karşılamaya çalışmaktadır. Kamu yararına faaliyet gösteren muhtarlarımızın görevlerini ifası için kullandıkları muhtarlık hizmet binaları birer ticarethane olmayıp kullanılan elektrik enerjisinin de ticarethaneler için belirlenen elektrik tarifesinden değil meskenler için kullanılan elektrik tarifesi üzerinden faturalandırılması gerekmektedir.” dedi.

Milletvekili Arı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’e cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde aşağıdaki soruları yönelterek konuyu meclis gündemine taşıdı.

  1. Herhangi bir ticari faaliyette bulunmayan ve sadece kamu yararına hizmet veren muhtarlarımızın görevlerinin ifası için kullandıkları muhtarlık hizmet binalarına bağlanan elektrik enerjisinin ticarethaneler için belirlenen elektrik tarifesi üzerinden faturalandırılmasının gerekçesi nedir? Bu uygulamayı doğru buluyor musunuz?​
  2. Kısıtlı gelirleriyle hem muhtarlık binası giderlerini hem de mahalle sakinlerinin taleplerini karşılamaya çalışan muhtarlarımızın, muhtarlık hizmet binalarında kullandıkları elektriği, meskenler için kullanılan elektrik tarifesi üzerinden faturalandırılmasına yönelik herhangi bir yasal düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Bu amaçla bir girişiminiz olacak mıdır?

 

Chp Antalya İl Başkanlığı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: