‘Kendine Yeten, Geleceğe Yetişen Kızlar’

Türk Eğitim Vakfı’nın pandemi döneminde bursiyerleri üzerinde yaptığı araştırmaya göre kız öğrenciler hanede diğer eğitim gören kişilere göre kendilerini dezavantajlı hissediyor. Kız öğrencilere ev işleri ve hanede yaşayan bakıma muhtaç kişilerle ilgili daha fazla sorumluluk üstleniyor.

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen pandemi, kız öğrencilerin de eğitime erişimini kısıtlıyor. Türk Eğitim Vakfı’nın kız öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmesine destek amacıyla oluşturduğu ‘’Kendine Yeten, Geleceğe Yetişen Kızlar’’ projesi kapsamında TEV gönüllüleri 4 Nisan’da gerçekleşen N Kolay 43. İstanbul Maratonu’nda kız öğrencilere eğitimde fırsat eşitliği kapsamında koşarak onların eğitimine katkıda bulundu.  

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) bursiyerleri üzerinde gerçekleştirdiği araştırma, uzaktan eğitime devam eden genç kızların eğitim sürecinde koşullar ve okulla ilgili sorunların yanı sıra ailevi problemler de yaşadığını gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçlarına göre; ders materyallerini alamamak, aile için ekonominin kötüye gitmesi ve aile içinde kız öğrencilere yüklenen sorumluluk onların daha fazla mağdur olmasına yol açıyor.  

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay: “Kız çocuklarımızın hayata eşit katılımı yalnızca eğitimle mümkün!” 

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, “Hepimizin bildiği gibi Covid-19 salgını, örgün eğitim ve öğretim sürecini derinden etkiledi. Online eğitim sürecinin başlaması ile birlikte özellikle kız çocuklarımızın; ev işi, bakım yükü artarken, sosyalleşme fırsatları ise büyük ölçüde azaldı. Kız çocuklarımızın hayata eşit katılımı yalnızca eğitimle mümkündür. Bu eşitliğe fırsat sunmak ise hepimizin sorumluluğudur. İşte bu farkındalıkla ‘Kendine Yeten, Geleceğe Yetişen Kızlar’ fonuna sunulacak katkılar küçükten büyüğe çok kıymetli. Türkiye’nin ilk kadın doktoru Safiye Ali’yi kendine örnek alan TEV Bursiyeri Zeynep, Türk bilim insanı Canan Dağdeviren’den ilham alan Mühendislik Fakültesi öğrencisi TEV Bursiyeri Melis’in hayallerine destek vermek bizim görevimiz. Bu projemizle kızlarımızın sesi olmak amacıyla herkese destek çağrısında bulunuyoruz” açıklamasında bulundu. 

Farklı fakültelerde eğitim alan ve gelecekte, kendi alanlarında başarılı işlere imza atmak ulaşmak isteyen kız öğrenciler, pandemi dönemindeki eğitim hayatlarını ise şu sözlerle değerlendiriyor:

Habibe, Boğaziçi Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi: “Evimiz küçük olduğu için ders çalışma ve dinleme alanım kısıtlı. Buna ek olarak evde fazla bir alanım bulunmadığı için çoğu etkinlikte aktif rol alamıyorum, her an arkamdaki kapı açılıp bana bir ev işi verilebilir çünkü… Ayrıca eve kapandığım gibi psikolojik olarak da içime kapandım.”

Melisa, Hacettepe Üniversitesi, Mütercim Tercümanlık Öğrencisi:“Ailem, online eğitim olduğu için derslerin ağır olmadığını düşünüyor, bu yüzden ev işlerine yardım etmeye zorlanıyorum.”

Beyza, Marmara Üniversitesi, Grafik Bölümü Öğrencisi:“Evde yaşadığım zorluklardan biri annem işten çıkarılmasıydı. Maddi olarak yetersiz hissettiğim için gelecek hayallerine de motivasyonum kalmamıştı. Annem şu an çalışıyor fakat pandemi sebebi ile ekonomik sorunlar devam ediyor. Gıda alışverişi yapmaktan, yaşadığımız evin onarımını gerçekleştiremiyoruz…

Kız öğrencilerin eğitimine katkıda bulunmak ve onlara eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla, maratondan elde edilen bağışların ‘Kendine Yeten, Geleceğe Yetişen Kızlar’ burs fonuna aktarılacak. Maraton için gönüllü koşucular 19 Nisan’a kadar bağış toplayabilecek. Fon için bağış yapmak isteyenler tev.org.tr web sitesini ziyaret ederek katkıda bulunabiliyor. 

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen koşu, yüzme gibi kitle etkinlikleri aracılığıyla; bağış toplayan ve sosyal etkileşim potansiyelinin getirdiği birçok bireysel bağışla da öğrencilerinin eğitimine destek olan Türk Eğitim Vakfı, kız öğrencilerin hayatın her alanında fırsat eşitliğinden yararlanması için bünyesinde özel projeler geliştirmeyi sürdürüyor.

Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 174 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber