KOTA DOLDU, ÇİFTÇİ PERİŞAN, AKP’DEN TIK YOK!

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 2017’den bu yana Rusya’nın uyguladığı kotanın dolmak üzere olduğunu belirterek üreticinin ve ihracatçıların sorunlarını dile getirdi. AKP’ye sert eleştirilerde bulunan Başkan Bayar, “Kota doldu, çiftçi perişan! Ne bir adım, ne çözüm önerisi, AKP’den tık yok!” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Rusya’nın 2017’den bu yana uyguladığı kota sınırlandırmasının üreticilere ve ihracatçılara yarattığı sıkıntıyı değerlendirerek hükümeti sert bir dille eleştirdi. Yıllık 50 bin ton artışla 2017’den beri uygulanan sınırlandırmanın, bu yıl için 250 bin tona ulaştığını ancak henüz Nisan ayında olmamıza rağmen yalnızca 1-2 tonluk bir boşluk kaldığını ifade eden İl Başkanı Nusret Bayar, AKP iktidarının acilen bu konuya bir çözüm bulması, Rusya ile görüşüp kotayı kaldırtması ve yeni ihracat pazarları bulması gerektiğini belirtti. Basınla ve kamuoyuyla paylaştığı yazılı açıklamada Başkan Bayar, “Rusya’nın uyguladığı kota sınırlandırması ile 2017’den bu yana başta domates olmak üzere yıl içerisinde ürettiği ürünlerin çoğunu ihraç edemeyen çiftçilerimiz, artan girdi maliyetleri, iç pazarda yaşanan alım gücü azalması ve pandemi nedeniyle oldukça zor günlerden geçmekte. Örtüaltı seraların merkezi konumundaki Antalya ve çevresinde üreticiler, yıllardır kota sorununa çözüm için beklemekteyken AKP hükümetinin bu konu hakkında hiçbir adım atmamış olması; tarım üretimine verilen önemin ne kadar değersiz olduğunu açıkça göstermekte. Hava muhalefeti nedeniyle üretimin en az olduğu dönemleri geride bırakıyoruz. Önümüzdeki süreçte üretim hızla artacak ancak kota şimdiden doldu ve ihraç edilecek pazar yok! AKP’nin buna çoktan çözüm bulmuş olması gerekirken bakıyoruz, ne bir adım, ne bir çözüm önerisi, tık yok! Üretici de ihracatçı da son derece endişeli. Çiftçi artık hükümetinden yardım, destek beklemekten umudu kesti. ‘Ben bu şartlar altında da üretimimi yapıyorum, hükümet en azından bana ürünümü satacak pazar bulsun’ diyor. Gelgelelim AKP üreticiye gözünü, kulağını kapamış; ülkenin kaynaklarını yandaşlarına, 5’li çeteye peşkeş çekiyor!” ifadelerine yer verdi.

“128 Milyar Dolar Uçtu, Çiftçiye Ufacık Pay Yok”

AKP hükümetinin üreticiyi Rusya pazarına mahkum ettiğini, Rusya’nın da kota sınırlaması nedeniyle üreticilerin ve ihracatçıların perişan olduğunu ifade eden CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, “Çiftçimizin eli kolu bağlandı. Girdi maliyetlerinden dolayı üretimden kar etmek mümkün değil. Son 1 senede girdi maliyetleri yüzde 100’e yakın artış gösterdi. Seracıların kullandığı naylona yüzde 150, demire yüzde 100, gübreye yüzde 30 ila 70 arasında zam gelirken ihracatın azalması, kabul edilebilir bir durum değil. SARAY rejimi yandaşlarına verdiği ihalelerden, 5’li çeteye yedirdiği paralardan, merkez bankası rezervlerinden uçup giden 128 milyar dolardan kendi üreticisine ufacık bir pay bile ayıramadı! Çiftçi, ihracatçı, pazarcı, halk… herkes perişan halde! Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, bu sorunlara talibiz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi; biz iktidardan ziyade sorunlara talibiz. Bu sorunları çözmek, halkı refaha ve huzura kavuşturmak için, hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, insanlar pazar kalıntılarından, çöplerden yiyecek aramasınlar diye emin adımlarla iktidara yürüyoruz!” şeklinde konuştu.


Etiketler: 302 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber