Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer’den “Girişimciye Mektup”

Şehram Zayer “Girişimciye Mektup” adlı kitabında finansal bilgi birikimi için farkındalık yaratmayı hedefliyor. Çoğu girişimcinin ve profesyonelin finansal yönetimle ilgili pek bilgisi olmadığını fark eden Zayer, “Türkiye’de finansla ilgili konular insanlara karmaşık geliyor. Oysa dünyada hemen hemen tüm iş insanlarının finans konusunda az ya da çok bir bilgi birikimi var” diyor ve kitabında “Her yöneticinin ve girişimcinin bilmesi gereken” bazı teorik kavramları en yalın haliyle anlatıyor.

 

Zayer, kitabında "Üretmek mi, satmak mı pazarlamak mı önemlidir?" Sorusuna şöyle yanıt veriyor:

 

“Günümüzde müşteriler için en önemli olan, değer yaratmaktır. Müşteriye yaratacağınız toplam değer önemlidir. Rekabet sadece fiyata odaklanmamalıdır. Örneğin çok dayanıklı ve bakım maliyeti de olmayan bir ürünün satış fiyatı rakiplerinden yüksek olabilir”. Kitaptaki bir diğer önemli uyarı da “Varsayımla hareket etmeyin”. Zayer, “Müşteriye yarattığınız değeri ara sıra hatırlatmak gerekir. Yaptığınız jestler bazen unutulabilir. Hatırlatmakta fayda var, ancak burada söylem tarz ve yönteminiz önemlidir” diyor.

 

Şehram Zayer’in kitabı 25 yıllık iş hayatından öğrendiklerinden oluşan “Altın Tavsiyeler” içeriyor. Yönetim, satış, insan kaynakları, pazarlama ve finans alanındaki altın tavsiyelerden bazıları şöyle:

 

*Değişik kişiler ve değişik süreçler için durumsal liderlik yetkinlikleriniz olmalı. Tecrübeli bir kişiye delegasyon, tecrübesiz bir kişi için direktif yöntemi daha etkilidir”

 

“Mükemmelin, iyinin ve sonucun tek düşmanı olduğunu unutmayın”

 

“Asla aslalarınız olmamalı, değişen koşullara göre farklı karar vermek son derece doğal”

 

“Ekibinizi öyle geliştirin ki çok iyi iş teklifleri alsınlar ama öyle bir ortam ve ödüllendirme kültürü yaratın ki sizde kalmayı tercih etsinler”

 

Finansal Okuryazarlık alanında girişimcilere ve finans kökenli olmayan profesyonellere kaynak olacak bu kitabın satış gelirinin tamamı Boğaziçi Üniversite’sinde okuyan öğrencilere burs verilmek üzere Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’na bağışlanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 104 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber