“Nefes” Dans Projesi Akbank Sanat’da

Akbank Sanat, kültür sanat etkinliklerine “Akbank Sanat Evinizde” çatısı altında sosyal medya kanallarında devam ediyor. 

Pandeminin başlangıcından itibaren birçok sanatçıyla fiziki ve çevrimiçi ortak projeler gerçekleştiren Akbank Sanat, sosyal sorumluluk misyonuyla sanatçıları desteklemeye yönelik yeni proje ve çalışmalarına yeni sezonda da ara vermiyor.

Akbank Sanat 2020 yılının başından itibaren online eğitim gören ve bu dönemde sahneye çıkma şansını yakalayamamış İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Bale Anasanat Dalı 10. Sınıf öğrencilerinin, çekimleri Süreyya Operası’nda gerçekleştirilen, “Nefes” isimli dans projesine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Ayfer ZerenDoç. Dr. Sernaz Demirel ve Doç Dr. Tan Temel yönetiminde hazırlanan, klasik bale ve modern danstan oluşan, bar ve orta egzersizleri, 4 solo performans ve 2 grup performansının yer aldığı 4 bölümlük projenin yönetmenliğini Serkan Yıldırım, koordinatörlüğünü Çağla Demiralp üstlendi.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, TORK Dans Topluluğu, İÜ Devlet Konservatuvarı’na ve Bale Anasanat Dalı Başkanı Oral Yazıcı ve projede yer alan öğrencilerin ebeveynlerinin destekleriyle hayata geçen proje Ekim ayında Akbank Sanat Youtube kanalında sanatseverlerle buluşuyor.

 

NEFES

Bar ve Orta Egzersizleri

“Hayranlıkla izlenen klasik bale performansları, dansçının günlük yaşantısının doğal bir parçası haline gelen yoğun bir çalışma temposu ile gerçekleşir. Dansçılar güne bu temponun ilk durağı olan bar (barre) ve orta egzersizleri ile başlar. Bu değişmez kural öğrencilik yıllarından başlar ve sahnelere veda edilen son gūne kadar bir yaşam biçimi halini alır. Öğrencilerimizin daha uzun yıllar sürecek olan bu çalışmasından küçük bir kesiti sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.”

 

Eğitmen: Ayfer Zeren

Dansçılar: Deniz Akbal, Beliz Başkent, Rüya Duran, Doğa Gürtan, Ela Öz, Lara Yaman

 

NEFES

“SOLOLAR”

“Klasik bale repertuvarının önemli iki eserinden öğrencilerin tekniklerini geliştirmek üzere seçilen üç solo ve bir modern solo eser çalışması performans programının içerisinde yer almaktadır. Modern solo performansı, dansçının doğaçlama derslerinde verilen imajlardan yola çıkarak kendi özgün dansını arayışında edindiği tecrübeleri ve hislerini yansıtmaktadır.”

 

La Bayadere 3. Perde / Gölgeler 1. Solo

Koreografi: M. Petipa

Müzik: L. Minkus

Sahneleme: Ayfer Zeren

Dansçı: Rüya Duran

 

Paquita Pas de trois / 1. solo

Koreografi: M. Petipa

Müzik: L. Minkus

Sahneleme: Ayfer Zeren

Dansçı: Lara Yaman

 

Paquita 

Koreografi: M. Petipa

Müzik: L. Minkus

Sahneleme: Ayfer Zeren

Dansçı: Doğa Gürtan

 

His

Koreografi: Doğa Gürtan, Tan Temel

Müzik: Philip Glass – Metamorphosis One 

Dansçılar: Doğa Gürtan 

 

NEFES

“YANSIMALAR”

“İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı lise ikinci sınıf öğrencileri ile 2020-2021 Bahar dönemi sene sonu temsili olarak hazırlanan "Yansımalar" isimli koreografi müzik ve hareket ilişkisinin dinamizminden yola çıkarak hazırlanmıştır. Uzun süre bir arada çalışma fırsatı bulamayan öğrencilerimizin büyük bir heyecan ve motivasyonla bir araya geldikleri bu çalışmada onların enerjisine ortak olmanızı isteriz.”

 

Koreografi: Ayfer Zeren

Müzik: René Aubry – Cortege

Dansçılar: Deniz Akbal, Beliz Başkent, Rüya Duran, Doğa Gürtan, Ela Öz, Lara Yaman

 

NEFES

“AKIŞ”

“İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı lise ikinci sınıf öğrencileri ile 2020-2021 Bahar dönemi sene sonu temsili olarak hazırlanan "Nefes" adlı programın modern dans grup çalışması olan "Akış" adlı performans, öğrencilerin yıl boyunca yaptıkları doğaçlama ve kompozisyon çalışmalarının bir ürünüdür. Pandemi şartlarında büyük bir  özveriyle yapılan çalışmalar dansın her ortamda ortaya çıkabilen var oluş gücünü hareketler aracılığı ile ruhumuza fısıldayabildiğini deneyimlememizi sağladı.”

 

Koreografi: Sernaz Demirel, Tan Temel

Müzik: Max Richter – November

Dansçılar: Deniz Akbal, Beliz Başkent, Rüya Duran, Doğa Gürtan, Ela Öz, Lara Yaman

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 50 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: