Omicron Sürecinde Okullar Nasıl Daha Güvenli Olur ?

Omicron Sürecinde Okullar ve Çocuk Sağlığı hakkında TTB Okul Sağlığı Çalışma Grubu üyesi Dr. Gül Pamukçu Günaydın önemli açıklamalarda bulundu. Bu varyant sürecinde toplumsal anlamda alınacak önlemlerle okulların daha güvenilir olacağını kaydeden Pamukçu, aşılamanın bu önlemler arasında olduğunu belirtti.

Pamukçu Omicron ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aşılamanın yaygınlaştırılması ve hatırlatıcı dozlar oldukça önemli, pek çok kişi salgının başında yapılan iki dozun kendisini tamamen koruduğunu düşünüyor. Oysa bilimsel yayınlar hatırlatma dozlarının gerekli olduğunu gösteriyor. Bizim okullar konusunda bunu ön plana çıkarmamız lazım” dedi. Salgının yayılmasıyla birlikte kapalı mekânlarla ilgili ayrıca önemlerin alınması gerektiğini savunan Pamukçu Günaydın, hızlı testlerin güvenliği fazlası ile arttıracağını vurguladı.

Omicron Sürecinde Okullar ve Çocuk Sağlığı

Vaka sayısının artışına bağlı olarak eğitimin aksamaması için okullarda alınması gereken önlemleri de sıralayan Pamukçu Günaydın, 12-18 yaş arasına uygulanan aşıların yaygınlaşmasını, okullarda hızlı testlerin yapılmasını, dersliklerdeki öğrenci sayılarının seyreltilmesini önerdi. Konuşmasında beş yaş üstü çocukların aşılanmasına da değinen Pamukçu Günaydın, “Dünyada çeşitli kuruluşlar çocuklar için aşılamayı önermektedir. Hem 12-18 yaş arası hem de beş yaş üstü için aşının yan etkileri, hastalığın olumsuz etkileri ile karşılaştırıldığında çok daha azdır. Dolayısıyla aşı tanımlanan tüm çocukların aşı olması önerilmektedir. TTB’nin çeşitli açıklamaları da zaten bu doğrultudadır” dedi.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Toplum temelli alınacak önlemlerle okulları varyantlar sürecinde daha güvenli hale getirebilir.
  • Bu yıl en önemli nokta, aşılamadır. Aşılamanın yaygınlaştırılması, hızlı testlerin uygulanması ve bunların vatandaşların ayağına götürülmesi çok önemlidir.
  • Toplumsal etkinliklere katılmak ve kapalı mekânlara girmek için aşılı yurttaşlara bazı avantajlar getirilmesi aşılamayı teşvik edebilir.
  • Vaka sayılarının okullarda yükselmemesi için, sınıfları bir grup olarak tutmak ve hiçbirini karıştırmamak alınacak önemler arasındadır.
  • Okullarda yemekhane ve kantinlerin kullanımından kaçınmalıyız. Çocukların yemeklerini sınıflarda yemeleri ek önlem olarak düşünülebilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: