Piyasaya Güvenin Azalması Mağazaları E-Ticarete Yöneltti

Koronavirüs pandemisi nedeniyle gelen sokağa çıkma yasakları, alışveriş merkezleri (AVM) ve küçük işletmeleri e-ticaret platformuna yöneltti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 2020’nin Ağustos ayında e-ticaret hacminin %64 arttığını duyurdu. Sektörlerdeki satış alanı değişimi güven endeksini olumsuz etkiledi.

Perakendeciliğe Güven Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı verilere göre perakende ticaret sektörüne olan güven %7,8 azaldı.

TÜİK’in bülteninde yer alan bilgilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi aralık ayında %7,8 oranında azalarak %87,6 değerini aldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi %14,4 azalarak %73,0 oldu. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi %1,1 azalarak %107,8 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi ile satışlar beklentisi alt endeksi ise %9,6 azalarak %81,9 oldu.

Hizmet Sektörüne Güven Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı verilere göre hizmet sektörüne olan güven %9,2 azaldı.

TÜİK’in bülteninde yer alan bilgilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Kasım ayında %77,5 iken, aralık ayında %9,2 oranında azalarak %70,4 değerini aldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi %11,2 azalarak %66,4 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi %9,8 azalarak %64,9 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise %7,1 azalarak %79,8 oldu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler: 27 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber