Politika Değişiklikleri Finansal Tüketiciye Zarar Veriyor

Kredi Tahsilat Sürecine Yönelik Politika Değişiklikleri Finansal Tüketiciye Zarar Veriyor

Banka, faktoring, finansal kiralama ve finansman kuruluşlarının tahsili gecikmiş kredilerini devralarak, bankalara hem nakit kaynak aktaran hem de bankaların uzmanlık alanı olmayan bir konuda verimsiz bir faaliyet göstermesinin önüne geçen Varlık Yönetim Şirketleri, bankalara hem nakit kaynak aktarımında bulunuyorlar, hem de bankaların uzmanlık alanı olmayan bir konuda verimsiz bir faaliyet göstermesinin önüne geçiyorlar.

Tahsilat Sisteminin Etkin Olmaması Tüketiciyi Mağdur Edebilir

Etkin ve verimli bir tahsilat sistemi olmadığında, bankaların kredi vermekte daha çekingen davranacağını belirten Turkasset Varlık Yönetim A.Ş, CEO’su ve Varlık Yönetim Şirketleri Derneği Başkan Vekili Sn. Hilmi Güvenal, potansiyel kredi müşterisinin de kredi almakta zorlanacağına değiniyor.

Kredi politikalarının sıkılaştırılması, düşük kredi puanına sahip olan müşteriler başta olmak üzere, kredi müşterilerinin istediğinden az kredi imkanı bulmasına neden olacaktır. Bununla birlikte, kredi puanı yüksek ve teminat gösterebilen kredi müşterileri, tahsilat veriminin düşmesinden daha az etkilenirken; gençler ve yeni girişimciler doğrudan olumsuz etkilenmektedirler.

Bankalardan ihtiyaç duydukları krediyi alamayanların, gerçekleştirmeyi düşündükleri yatırımdan vazgeçmeleri veya çok daha yüksek maliyetli gayri resmi kaynaklara yönelmeleri, potansiyel istihdam alanlarının kaybına veya vergi ziyanına neden olarak ekonomiye negatif etki yaratmaktadır. 

Kredi Tahsilatına Yönelik Politika Değişiklikleri Belirlenirken Çok Dikkatli Olunması Gerekiyor 

Görüntüde de olsa, tüketiciye, kredi borçlusuna koruma veya avantaj sağlaması hedeflenen, tahsilatı düşürecek, zorlaştıracak, geciktirecek her yeni düzenleme, kredi veren bankalara ve bankalardan tahsili gecikmiş kredileri satın alan Varlık Yönetim Şirketlerine ek maliyet getirmekte, onlar da bu maliyeti ister istemez kredisini ödeyen borçlulara yansıtmaktadır.

Turkasset Varlık Yönetim AŞ Hakkında

Turkasset Türkiye’nin en büyük varlık yönetim şirketidir. Varlık yönetim şirketleri bankacılık kanunu çerçevesinde BDDK denetim ve gözetiminde faaliyet gösteren finansal kuruluşlardır. Turkasset’in merkezi İstanbul da olup 700 bini aşkın kredi borçlusuna 7 şehirde 500’un üstünde çalışanı ile hizmet vermektedir.

Detaylı bilgi için www.turkasset.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: