Reel kesim güven endeksi nisan ayında sınırlı yükseliş kaydetti

Bu dönemde imalat sanayi kapasite kullanım oranı, 1,2 puan artış ile %75,9 olurken; mevsimsellikten arındırılmış KKO ise %76,2 seviyesinde gerçekleşmiştir. 

Endeksi oluşturan anket sorularının difüzyon endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, önümüzdeki üç aydaki toplam istihdam, cari toplam sipariş miktarı ve cari dönemdeki değerlendirmeler, mamul mal stoku endeksi yukarı yönde etkilemiştir. Önümüzdeki üç aydaki ihracat sipariş miktarı, önümüzdeki üç aydaki üretim miktarı ve genel seyre ilişkin değerlendirmeler endeksin düşüşünü etkiledi.

Reel kesim güven endeksi tarafında mevsimsellikten arındırılmış veride düşüş görülse de, sanayide üretim tarafında nispeten güçlü seyrin devam ettiği görülüyor. Kapasite kullanım oranının da yine benzer şekilde geçen aya göre bir miktar yükseldiğini gözlemliyoruz. Mart ayındaki gerek pandemi etkisi, gerekse de ekonomi açısından çalkantılı durumun şimdilik sınırlı yansıması söz konusu. Diğer taraftan; 2Ç20 Covid-19’un en kötü etkilerinin hissedildiği dönem olması itibariyle 2Ç21’e çok ciddi bir baz etkisi gönderecek. Bu nedenle yıllık değişimleri, üretim ve genel büyüme tarafında gösteren veriler çok yüksek görünecektir. Ancak, salgın koşulları iyileşmiş değil ve olası bir tam kapanmanın sektörel etkileri bu hesaba dahil edilmemiştir. Son döviz yükselmeleri ve bunun ekonomide açabileceği sorunlar ile pandemi etkisini bileşimi dönemsel bazda yavaşlamalar görülmesine neden olabilir. Doğru değerlendirme için, yıllık karşılaştırmadan ziyade ayrık bir değerlendirme yapmak daha rasyonel olacaktır. Bu sorunların, sonraki çeyrekler açısından da büyüme için aşağı yönlü risk oluşturma ihtimallerinden bahsedilebilir. 

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 67 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber