Sağlık harcamalarında sınıfta kaldık!

Ülkemizde kişi başına düşen sağlık harcaması, son 10 yılda %53 artmasına rağmen milli gelire oranı %4,2’ye geriledi. Kişi başı 6.811 TL sağlık harcamasıyla, Türkiye 36 OECD ülkesinin arasında sondan 3. sırada yer alıyor. Sağlık harcamalarının %78’i kamu kaynaklarıyla, kalanı ise cepten yapılıyor.

ISTANBUL (TR) – Her yıl Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan Sağlık İstatistikleri Raporu’nu inceleyen online sigortası satış platformu Koalay.com, Türkiye’deki sağlık harcamalarına ilişkin verileri derledi. Rapora göre; 2007 yılında 4.431 TL olan yıllık kişi başı toplam sağlık harcaması, 10 yılda %53 artarak 6.811 TL’ye ulaştı. Bu artışa rağmen Türkiye, sağlık harcamalarında 36 OECD ülkesi arasında Meksika ve Letonya’nın önünde sondan üçüncü, sağlık harcamalarının milli gelire oranında ise %4,2 ile sondan ikinci sırada yer aldı. OECD ülkelerinin ortalama sağlık harcamaları ise yıllık 22.800 TL düzeyinde seyrediyor.

Harcamaların %22’si cepten!

Koalay’ın incelemesine göre, 36 OECD ülkesinde sağlık harcamalarının ortalama %70’i kamu tarafından finanse ediliyor. İsveç, Norveç, Danimarka, Belçika ve Japonya %84’ü aşan oranlarıyla kamu sağlık harcamalarının en yüksek olduğu ülkeler. Meksika, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm sağlık harcamalarının %50’sini, İsviçre’de ise %30’dan daha az bir kısmını kamu harcamaları oluşturuyor. Türkiye’de ise kişi başı yıllık sağlık harcamalarının %78’i kamu kaynaklarından sağlanırken, %22’si hane halkı tarafından cepten yapılıyor. 

Sağlık harcamaları için cebimizden 1.477 TL ödedik

Vatandaşların doğrudan kendi bütçelerinden yaptıkları ödemelerin, OECD ülkeleri genelinde tüm sağlık harcamalarının beşte birine denk geldiğini belirten Koalay.com Türkiye CEO’su Bradley Du Chenne,“Türkiye’de geçen yıl genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalan sağlık hizmetleri için yıllık kişi başı ortalama 1.477 TL’yi cebimizden ödedik. Oysa tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde ekstra sağlık harcamalarını %70 oranında azaltmak mümkün” dedi. Tamamlayıcı sağlık sigortasının, genel sağlık sigortasının kapsamında olmayan anlaşmalı özel hastanelerdeki doktor muayeneleri, cerrahi ve dahili yatışlar ile fizik tedavi giderlerini karşıladığını belirten Du Chenne, sözlerine şöyle devam etti: “Yıllık olarak yaptırılan tamamlayıcı sağlık sigortası ayda ortalama 35 TL’ye denk gelen fiyatlarla yüksek sağlık harcamalarını teminat altına alabiliyor. Ayakta tedavi ile ayakta ve yatarak tedavi olarak ikiye ayrılan tamamlayıcı sağlık sigortası, 7/24 online olarak Koalay.com üzerinden satın alınabiliyor.”

Bilgi için: Tülay Genç | [email protected] | +90 (850) 885 12 55


Koalay Hakkında

Koalay; başarılı online hizmet uygulamalarıyla tanınan Güney Afrikalı Telesure Sigorta Grubu’nun 2014 yılında Türkiye’de hayata geçirdiği online sigorta satış platformu olarak hizmet veriyor. Sigorta şirketlerinin sunduğu trafik sigortası, kasko, DASK ve tamamlayıcı sağlık sigortası tekliflerini, poliçe tutarlarını ve kapsamlarını karşılaştırarak ihtiyaca uygun teklifi buluyor, kullanıcıların zamandan ve fiyattan tasarruf etmesini sağlıyor. Kullanıcılar sadece 5 soruya yanıt vererek toplam 3 dakikada satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyor.


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: