Sıcak kemoterapi yaşam kalitesini ve süresini uzatıyor

Özellikle karın bölgesinde görülen kanser türleri için çok umut verici olan sıcak kemoterapi ile ilgili bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İsmail Özsan, “Sıcak kemoterapi, çok küçük kanser hücrelerini öldürebilen ve kanser hastasının tedavisine çok yardımcı olan son zamanlarda sıkça tercih ettiğimiz bir tedavi şeklidir. Orijinal adı “HIPEC-Hyperthermic İntraperitoneal Chemotherapy” olan bu tedavi yöntemi; mide, barsak, yumurtalık, hedwiton kanserleri ve karın zarı tutulumu kanserinde kullanabildiğimiz bir yöntem olup tümör çıkarıldıktan sonra uygulanır” dedi. 

Yaşam Süresini Artırıyor

Sıcak kemoterapinin tümör alındıktan sonra uygulandığını aktaran Op.Dr. Özsan, “Tedavinin klasik kemoterapiden farkı; daha küçük hücrelere daha hızlı ulaşması. Bu yönden tedavide çok fazla artı sağlayan bir yöntem” diye konuştu. Sıcak kemoterapinin, dördüncü evre hastalar da dahil olmak üzere uygulandığı hastalarda yaşam süresini artırdığını aktaran Op.Dr. Özsan, “Sıcak kemoterapi hastanın yaşam kalitesini ve süresini artıran bir tedavi şeklidir. Sıcak kemoterapi sonrası hasta yaşam sürelerinin 2 katına kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Ancak her hasta bu tedaviyi alamaz. Hastalar, belirli tıbbi kontrollerden geçtikten sonra sıcak kemoterapi tedavisi görebilirler. Bu sebeple alanında uzman hekimler tarafından yapılması en doğru olanıdır” şeklinde konuştu. 

Mikroskobik Kanser Hücrelerini Yok Ediyor

“Rahim ve kolon kanseri cerrahisinde uygulanan kanser tedavisine umut ışığı olan sıcak kemoterapi kolorektal ve peritoneal kanser türlerinden standart kemoterapiye göre çok daha etkilidir” diyen Dr. Özsan, “Sitoredüktif cerrahi gözle görülür tüm tümörler temizlendikten sonra 42 derecede ısıtılan kanser ilaçlarının cihaz ve el yardımıyla karın içine uygulanmasıdır. Mikroskobik kanser hücrelerini yok etmeyi hedefleyen konsantre bir tedavidir. Standart kemoterapi ile vücudun maruz kaldığı yan etkileri en aza indirir. Bu tedavi yöntemi maksimum ve en etkili dozda ilaç uygulanmasına olanak sağlar. Hipek uygulanmadan önce hasta titizlikle değerlendirilip bu tedavi için uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Hastanın yaşı genel sağlık durumu ve kanserin evresi de değerlendirmedeki önemli kriterler arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu. 

Kaynak:BSHA
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 26 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber