“Tablet, İnternet İmkânlarından Yoksun Öğrencilerimizin Mutlaka Eksiklikleri Tamamlanmalıdır”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Tablet, internet ya da bilgisayar imkânından yoksun öğrencilerimizin mutlaka eksiklikleri tamamlanmalıdır. Aksi takdirde eğitimde zaten var olan fırsat eşitsizliği git gide derinleşecektir” uyarısında bulundu.

Uzaktan eğitimde bir yılı geride bırakmamıza rağmen bu süreç hala yüz yüze eğitime göre hazırlanmış olan mevzuat ile yürütülmeye çalışıldığını belirten Geylan, “Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaşanan sıkıntıları giderecek mevzuat düzenlemesini gerçekleştirilmesi lazım. Nitekim son alınan kararlar ile yeniden neredeyse bütün kademeler itibariyle uzaktan eğitime dönüldü. Öte yandan görüldü ki, salgın bitse dahi bundan sonra artık dijital eğitim hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek. Mevzuat ve sistemden kaynaklanan sorunların yanı sıra, geride bıraktığımız süreçte uzaktan eğitime erişim sorunu yaşayan ciddi bir öğrenci kesimi bulunduğu da göz ardı edilmemelidir. Tablet, internet ya da bilgisayar imkânından yoksun öğrencilerimizin mutlaka eksiklikleri tamamlanmalıdır. Aksi takdirde eğitimde zaten var olan fırsat eşitsizliği git gide derinleşecektir. Türkiye’nin Dünyada en uzun süreli okul kapatan ülke olduğu algısı yaratılarak, MEB’in baskı altına alınmasını ve bunun sonucu olarak da çocuklarımızın ve eğitim çalışanlarının sağlığını riske atacak zorlama adımlar atılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

Türkiye Eğitimi Kapattı !

Türkiye’nin salgın döneminde dünyada en çok okul kapatan ülke olduğu şeklinde sunulmasını doğru bulmayan Geylan, ülkemizde okulların kapatıldığını ancak eğitimin aksamadan devam etmesi için ciddi bir gayret sergilendiğini söyledi. Geylan, şunları söyledi,  “Bir televizyon programında uzaktan eğitim tartışılırken, “120 günle Türkiye dünyada en çok okul kapatan ülke”  Hatta Türkiye başka ülkeler ile mukayese edildi.  Bu yaklaşımı doğru bulmuyorum. Dünyada pandemi nedeniyle okullarını kapatan birçok ülke var. 16 Mart 2020 tarihinde ülkemizde de okullar kapatıldı. Ancak Türkiye’nin bir çok ülkeden önemli bir farkı var: Dünya genelinde bir çok ülke sadece okulları kapatmadı, eğitimi kapattı.  Türkiye’de okullar kapatıldı ama eğitime devam etmek için büyük bir gayret ortaya konuldu. Şöyle ki; 16 Mart 2020’de yüz yüze eğitime ara verilmesinden bir hafta sonra yani 23 Mart tarihinde EBA TV üzerinden uzaktan eğitim faaliyeti hayata geçirildi ve daha sonra internet tabanlı canlı ders anlatımı marifetiyle eğitime devam edildi. Bu süreçte aksaklıklar tabi ki oldu. Uzaktan eğitim kültürünün olmaması, mevzuattan kaynaklanan aksamalar, kimi yöneticilerin beceriksizlikleri, uzaktan eğitim araçlarından yoksun olan öğrenciler vs. gibi sıkıntılar elbette yaşandı. Bunlara dair öneri, ikaz ve eleştirilerimizi de bir yıldır her düzlemde dile getiriyoruz. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir hafta gibi kısa bir sürede 18 milyon öğrencimize uzaktan öğretim faaliyetini hayata geçirmiş olması dahi başlı başına takdiri hak eden bir durumdur” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler: 86 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber