Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Kasım 2021

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık 36,20, aylık 8,52 arttı

Tarım-GFE'de (2015=100), 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 8,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre 32,60, bir önceki yılın aynı ayına göre 36,20 ve on iki aylık ortalamalara göre 25,40 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde 4,24, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde 9,18 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde 25,68, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde 37,93 artış gerçekleşti.

                    
Tarım-GFE yıllık değişim oranı (), Kasım 2021

Yıllık Tarım-GFE'ye göre 8 alt grup daha düşük, 3 alt grup daha yüksek değişim gösterdi

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, 15,54 ile malzemeler ve 15,88 ile veteriner harcamaları oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, 120,54 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve 50,51 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) oldu.

Alt gruplara göre Tarım-GFE yıllık değişim oranı (), Kasım 2021  

        
                                 
Aylık Tarım-GFE'ye göre 7 alt grup daha düşük, 4 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
 
Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, 1,84 ile veteriner harcamaları ve 2,37 ile malzemeler oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, 19,89 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve 11,10 ile makine bakım masrafları oldu.

Alt gruplara göre Tarım-GFE aylık değişim oranı (), Kasım 2021

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: