TÜBİTAK’tan teknoloji transferine destek

 

TÜBİTAK’ın desteği sanayiye transfer edilen teknolojilerin ürünleşme sürecine can suyu olacak.

Üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve teknoloji geliştirme bölgelerinde ortaya çıkan patentli teknolojilerin sanayiye transferinin desteklendiği ‘TÜBİTAK Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı’nın değerlendirme süreci tamamlandı.  2020’nin mayıs ayında açılan çağrıya yapılan 20 başvurudan 14 tanesinin desteklenmesine karar verildi. Desteklenen projeler kapsamında yaklaşık 13 milyon TL değerinde 19 teknolojinin sanayiye aktarılması hedefleniyor.

25 Kasım tarihinde açıklanan çağrı sonuçlarına göre Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi’nin koordinasyonuyla, Yıldız Teknik Üniversitesi ile Betatech Medikal firması tarafından başvurusu yapılan “Yüksek Saflıkta Kemik Tamamlama Tozu (Kemik Grefti) ve Sistit Solüsyon” projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Bu destek, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin patent devri yoluyla Betatech Medikal firmasına aktarılmış olan teknolojilerin ticarileşme sürecini kısaltacak ve Türkiye medikal malzeme sektörü için önemli iki ürünün piyasaya daha çabuk sunulmasını sağlayacaktır. “Yüksek Saflıkta Kemik Tamamlama Tozu (Kemik Grefti) ve Sistit Solüsyon” ürünleri için biyouyumluluk testleri başarı ile tamamlanmış olup ürünlerin 2021’in ikinci çeyreğinde piyasada olması ve pazara giriş ile birlikte büyük etki yaratması beklenmektedir.

Bu başarılı teknoloji transferi, hem Yıldız Teknik Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarından gelir elde etmesini hem de Türkiye’de yerleşik Betatech Medikal firmasının global medikal malzeme pazarında rekabet gücünü arttırmasını sağladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi, “Yüksek Saflıkta Kemik Tamamlama Tozu (Kemik Grefti) ve Sistit Solüsyon” ile ilgili teknolojileri, Betatech Medikal Cihazlar Sanayi Mümessillik firmasına transfer ettiğini 2020 Temmuz ayında gerçekleşen imza töreni ile duyurmuştu.

Gerçekleştirilen patent devir sözleşmesi imza törenine TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet YOZGATLIGİL katılım sağlamıştı.

Bu anlaşma ile devredilen patentlerden Yıldız Teknik Üniversitesi’nin elde edeceği gelirin 2 milyon TL’ye ulaşacağı, firmanın ise bu teknoloji transferine konu ürünlerin satışından 3 yılda 7 milyon TL’ye varan gelir elde edeceği belirtilmişti.

Hibya Haber Ajansı

 


Etiketler: 43 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: