Tüketici fiyat endeksi-Kasım 2020

TÜFE, kasım ayında beklentileri aşarak aylık %2,30 arttı. Yıllık enflasyon ise %11,89 seviyesinden %14,03’e yükselerek 2019 yılı Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Ana harcama grupları incelendiğinde otomotiv fiyatlarındaki artışın etkisiyle ulaştırma grubu aylık %4,51 ile en çok artan grup olurken aylık enflasyona 72 baz puan katkı verdi. Gıda ve alkolsüz içecekler, %4,16 artarak en çok yükselen ikinci grup oldu ve 97 baz puanla aylık enflasyona en yüksek katkıyı verdi.

Ekim ayında sadece eğitim grubunda düşüş görülürken aylık bazda %0,19 azaldı.

Yıllık bazda bakıldığında 12 ana harcama grubunun hepsinde artış yaşanmaya devam etti. %29,42 ile en çok yükselen grup çeşitli mal ve hizmetler grubu olurken yıllık enflasyona 158 baz puanlık katkı verdi. Enflasyon sepetinde en yüksek ağırlığa sahip olan gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık %21,08 artarken 471 baz puanla yıllık enflasyona en yüksek katkıyı verdi. Ulaştırma, %18,67 arttı ve 293 baz puanla yıllık enflasyona yüksek katkı veren ikinci grup oldu.

Ağustos ayından itibaren TL’de görülen sert değer kaybının fiyatlamalara yansımasıyla kasım ayında beklentileri aşan enflasyonun, TCMB’nin sıkılaşma adımlarına rağmen artan vaka sayıları ve alınan tedbirlerle birlikte belirsizlik ortamının devam ediyor oluşunun etkisiyle yükseliş eğilimini sürdürmesini beklemekteyiz

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), ağustos ayı itibariyle TL’de yaşanan sert değer kaybının devam etmesiyle kasımda aylık %4,08 artarak Eylül 2018’den beri en yüksek seviyesini gördü. Yıllık bazda ise  %23,11 ile Haziran 2019‘dan bu yana en yüksek artışını gerçekleştirdi. 

Sanayinin dört ana sektörüne göre incelendiğinde en yüksek ağırlığa sahip olan imalat, %4,33 ile aylık en yüksek artış gösteren sektör olurken aynı zamanda 389 baz puanla aylık Yİ-ÜFE’ye en çok katkıyı verdi.

İmalat yıllık bazda da %25,04 ile en çok artış gösteren ana sektör olurken onu %19,63 ile madencilik izledi.

Alt sektörlerde ise ana metaller %7,43 ve gıda ürünleri %6,40 ile aylık en fazla artışı gösterdi. Tütün ürünleri -%5,57 ile düşüş gösteren tek alt sektör oldu.

Yıllık bazda ise %53,36 ile en çok artış yaşanan metal cevherleri olurken onu %48,92 ile ana metaller izledi. Tütün ürünleri yıllık -%21,16, kok ve rafine petrol ürünleri -%3,46 ile en çok düşen alt sektörler oldu.

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4515/tuketici-fiyat-endeksi-kasim2020.htm

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 22 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber