Türkçe öğrenmek isteyenler TÖBİR’de buluşuyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde yer alan Türkçe Öğretim Birimi (TÖBİR), Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın yeni dönem için belirlediği uluslararasılaşma stratejisi kapsamında yabancı uyruklu öğrencilere hem Türkçe öğretiyor hem de Türk kültürünü tanıtıyor.

TÖBİR’in; uluslararası öğrencilere hızlı, akıcı ve kalıcı Türkçe öğretmeyi hedeflediğini söyleyen Türk Dünyası Araştırma Ensititüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Atıf Akgün,  “Birimimiz, Türkçeyi anlamaya, konuşmaya, okumaya ve yazmaya ihtiyaç duyan herkese ve her yere ulaşmak; öğrencilerine sosyal iletişim, eğitim, iş, turizm ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde Türkçe yeterlilik kazandırmayı misyon ediniyor. Öğrencilere isteklerine göre, her yerden katılabilecekleri çevrim içi ya da yüz yüze eğitim alma imkânı sunuyor. Şimdiye kadar dünyanın birçok yerinden binlerce insana Türkçe öğretmenin gururunu yaşayan Ege TÖBİR ailesi yeni insanlarla tanışma, onların da kalplerine dokunma ve onlara üç kıtada konuşulan Türkçe ile iletişim kurma yeteneği kazandırmanın heyecanını duymaya devam ediyor” diye konuştu.

“Öğrenci profilimiz Türk Dünyası eksenli olmaktan çıktı”

TÖBİR’in öğrenci portföyünü genişletmek ve çeşitlendirmek istediklerini söyleyen Doç. Dr. Akgün,  “Öğrenci profilimiz Türk Dünyası eksenli olmaktan çıkıp, dünya ölçeğine doğru genişledi ve genişlemeye devam ediyor. Son yıllarda öğrenci yelpazesi Türkiye’nin de Orta Doğu, Afrika ve Balkanlar açılımıyla birlikte daha da renklendi. Bu yöntem ile öğrenci sayımızı daha da artırmaya çalışıyoruz. Öğrencilerin Türk dilini bizde öğrenmeleri demek, aynı zamanda Türkiye’yi ve Türk kültürünü de öğrenmeleri demek oluyor. Biz öğrencilerimizin ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin ve Türk kültürünün gönüllü birer elçileri olmaları için onların gönüllerine de dokunmaya çabalıyoruz. Dil eğitiminin yanında; aktiviteler, yarışmalar ve programlar da düzenleyerek, öğrencilere klasik eğitim anlayışının dışında bir eğitim anlayışı ile yaklaşıyoruz” dedi.

         Hedefimiz uygulama ve teoriyi harmanlamak”

Dijitalleşmenin eğitime katkılarından faydalanarak hibrit bir model ile öğrenci sayısını artırmak istediklerine dikkat çeken Doç. Dr. Akgün, “Hem çevrim içi, hem de yüz yüze eğitim vereceğimiz bir model ile üniversitemize daha fazla öğrenci kazandırmak ve Türkiye’yi sevdirmek istiyoruz. Çünkü Türk Dünyasının yanı sıra; Afrika, Orta Doğu ve Balkan ülkelerinden de beyin göçü noktasında bir cazibe merkeziyiz” dedi. Akgün, “Biz, salgın başladığında çevrimiçi eğitime hızlıca entegre olarak öğrencilerimizle sanal ortamda kesinti olmaksızın buluştuk. Yurtdışı öğrencilerimizin ülkemize uyum sürecinde karşılanmalarından yerleşmelerine kadar yanlarında özveriyle bulunan öğretim görevlisi kadrosuna sahibiz.  Dil eğitimi sırasında geziler düzenleyerek, Türkçe'yi doğal ortamında ve Türk kültürü ögeleriyle bezeyerek öğretmeye çalışıyoruz. Akademik bir iklimde öğrettiğimiz Türkçe ile öğrencilerimiz lisans programlarına hazırlanırken Enstitümüz bünyesindeki muhtelif lisansüstü anabilim dallarında değerli akademik çalışmalar yürütülmektedir. Yeni bir yapılanma ile ‘Yabancılara Türkçe Öğretimi’nin mevcut lisansüstü programlarımız arasında yer almasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Böylelikle yabancılara Türkçe öğretimi konusunda teori ve pratiği harmanlayan bir merkez olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Karamanoğlu Mehmet Bey'i Anma ve TÖMER'ler Arası Türkçe Konuşma Yarışması”nda 4 kez derece aldıklarını ifade eden Doç. Dr. Akgün, “Kurum olarak edindiğimiz derece başarılarının yanı sıra; pandemiden önceki son yarışmada 1’inci olarak, pandemi sonrasında düzenlenecek ilk yarışmaya ev sahipliği yapmaya hak kazandık” dedi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: