Türkiye’de 2021 siber suç gündemini ekonomik belirsizlik şekillendirecek

Siber suçlar hız kesmiyor

Kaspersky Siber Güvenlik Uzmanı Dmitry Galov, “Küresel olarak her ülke pandemiyle kendi yöntemleri doğrultusunda mücadele etmek zorunda kalsa da Türkiye genelindeki gelişmekte olan ekonomiler, ulusal kilitlenmeler ve sınırlı ticari faaliyetlerden özellikle ağır etkilendi. İnsanların internete artan bağlılığı sayesinde, işsizlikteki artış yalnızca geleneksel suçlarda bir artış olarak ortaya çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda dijital ortama da yayılacak. Bu şimdiden tahmin edebildiğimiz bir konu” diyor.

Gelişmiş inatçı saldırılar artıyor

Galov şöyle devam ediyor: “Gelişmiş İnatçı Saldırıların (APT’ler) strateji değişikliklerinin yanı sıra sayılarında görülen artış, siber saldırı kabının daha da kaynamasına neden oluyor. Araştırmacılarımız, Türkiye dahil tüm dünyada 2021’de tehdit aktörlerinin APT saldırılarının uygulanmasına olan yaklaşımı değiştireceğini ve bu nedenle kuruluşların büyük olasılıkla jenerik kötü amaçlı yazılımlara özel dikkat göstermesi gerektiğini tahmin ediyor. Bu jenerik araçlar daha karmaşık tehditleri dağıtmak için kullanılabiliyor.”

KOBİ’leri ve finans kurumlarını hedef alan kiralık hackerlar ve siber paralı asker gruplarıyla ilgili endişeler bu konuyu daha da derinleştiriyor. Siber paralı askerler, ihtilaflarda mahkeme kararlarını kazanmak, ticari ticari sırları çalmak ve “işverenlerine” piyasada öne geçmeleri için rekabetçi istihbarat sağlamak için kullanılabilecek hassas, özel bilgileri ele geçirmek için işe alınıyor. 

Galov bu konuda şu yorumu yapıyor: “İşletmeler, COVID-19’un etkisiyle daha da güçlenen bu zorlu zamanlarda hayatta kalmak için mücadele ederken, son derece rekabetçi bir pazarda kendilerini farklılaştırma baskısı altında. Mevcut manzara muhtemelen iflasa ve mahkemede hukuki ihtilafların artmasına neden olabilir. Bu da bu kötü niyetli grupların faaliyet göstermesi için ideal bir üreme alanı oluşturuyor. Bu tür faaliyetler Türkiye’de henüz yaygın olmamasına rağmen, bölge bu tarz siber tehditlere karşı bağışıklığa sahip değil.”

Uzaktan çalışma ve veri istismarı

Galov, uzaktan çalışmanın normalleştirilmesinin mevcut kurumsal BT sistemlerini daha da baskı altına alacağına ve şirketlerin artık kurumsal arka uçtaki bağlantı akışını sorunsuz hale getirmeleri gerektiğine inanıyor. “Daha fazla şirket sistemlerini çevrimiçi olarak ortaya çıkarırken, odak noktaları her zaman açık kullanılabilirliğe dönüyor. Ancak çok azı siber güvenlik kontrollerini bu yeni ortama nasıl uyarlayacaklarını değerlendiriyor. Bu, bazı veri tabanlarının ve sistemlerin kaçınılmaz olarak davetsiz misafirlere açık bırakılmasına neden oluyor.”

Önümüzdeki aylarda birçok şirket güvenliklerini artırmak için yarışırken Türkiye genelinde veri ihlallerinin artmasını beklediğini söyleyen Galov, sözlerini şöyle noktalıyor: “Kuruluşlar, sistemlerini ve verilerini gittikçe karmaşıklaşan tehdit ajanlarına karşı korumak için entegre ve tehdit akıllı bir yaklaşıma sahip olmanın önemini fark etmeye başladıkça, bu yıl siber güvenlik için bir dönüm noktası olacak.”

Hibya Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: