Türkiye’de konut ya da taşıt satın almak isteyenler ayda 719 TL biriktiriyor

Araştırmaya katılanların yüzde 72’si her ay tasarruf yaptığını belirtirken, tasarruf yapanların yüzde 50’si konut satın almak için para biriktirdiğini ifade ediyor. 

Tasarruf finansının mimarı ve sektörün lokomotif markası Birevim’in Türkiye genelinde temsili olarak 26 ilde, 1.536 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Tasarruf ve Finans Davranışlarına Yönelik Tutum Araştırması” tasarruf finansmanı sektörüne ışık tutuyor.

Araştırmadan öne çıkan sonuçlar şöyle: 

Katılımcıların tasarruf amaçlarında konut ve taşıt satın alma, %72’lik bir oran ile ilk sıralarda yer alıyor. 

Türkiye genelinde yüzde 50 ile en çok konut satın almak için tasarruf yapılıyor. Bunu yüzde 22 ile taşıt sahibi olmak isteyenler izliyor. 

Araştırmaya katılanların yüzde 34’ü konut satın alırken ailesinden ve yakın çevresinden maddi destek alacağını söylüyor.

Konut ya da taşıt satın almayı düşünenlerin aylık ortalama tasarruf tutarı 719 TL iken konut satın alma amacıyla tasarruf edilen aylık tutar 739 TL ve taşıt satın alma amacıyla tasarruf edilen aylık tutar ise 694 TL.

Araştırmaya katılanların %40’ı tasarruflarını bankada vadesiz hesapta, %22’si vadeli hesapta değerlendirirken %20’si tasarruflarını yastık altında değerlendiriyor.

Araştırmaya katılan her 5 kişiden biri banka kredilerine yeterli gelire ya da maaşa ve kredi notuna sahip olamadığı için erişemiyor. Sosyo-ekonomik statü düştükçe kredi kullanımı konusundaki engellerin arttığı görülüyor. 

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye genelinde borçluluk oranı yüzde 23,5. 

Konut satın alımında tasarruf finansman yönteminin tercih edilmesinde temel motivasyonlar borçlanarak değil para biriktirir gibi ev alınması, bütçeye uygun ödeme planlarının oluşturulması olarak gözüküyor.

“Tüm tasarruf sahiplerimize uygun finansal çözümler sunuyoruz”

Araştırmayı değerlendiren Birevim Genel Müdürü Mahir Orak, ” Her zaman olduğu gibi tüm tasarruf sahiplerine konut, iş yeri veya taşıt edinimi sağlayabilecekleri ürün, hizmet ve yatırım kolaylığı sunuyoruz. Araştırma sonucu bize gösterdi ki, tasarruf amaçları arasında ilk sırada konut ve taşıt sahibi olmak yer alıyor ama katılımcıların yüzde 72’sinin bir konut sahipliği bulunmazken, konut sahiplerinin %54’ü de mevcut konutu satın alırken aile veya yakın çevreden maddi destek aldığını belirtiyor. Aile veya yakın çevreden alınan maddi destek, konut ve taşıt satın alımında peşin paradan sonra en çok başvurulan yöntem. Amacımız, konut sahipliği bulunmayan yüzde 72’lik kesimi hayalindeki eve kavuşturmak, bunu yaparken de yakın çevre ve aile desteğinin şart olmadığını anlatmak. Birevim olarak bu hedefle her gelir seviyesindeki vatandaşımızı tasarrufa yönlendirerek, hayalindeki eve, taşıta ya da iş yerine ulaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Borçlanmadan, bütçeye uygun ödemeler Tasarruf finansı yöntemini tercih ettiriyor

Tasarruf sahiplerinin tercih ettiği tasarruf araçlarında ilk sıranın yaklaşık yüzde 22 ile yastık altı altın ve yüzde 12 oranıyla evde nakit olduğunu belirten Orak, “Tasarruf Finansı, Birevim için sadece ticari bir faaliyet alanı değil, aynı zamanda bireysel tasarrufların ekonomiye kazandırılmasına hizmet eden bir model. Yastık altı birikimleri milli ekonomimize kazandırıyor ve ülkemizin kalkınmasına hizmet ediyoruz. Bir diğer önemli sonuç da Türkiye genelinde toplam borçluluk oranı yüzde 23,5. Başka bir ifadeyle, yaklaşık her 4 kişiden 1’inin borcu olduğunu görüyoruz. Bu sebeple katılımcıların tasarruf finansmanını tercih etmelerindeki en önemli neden, borçlanmak yerine tasarruf sahiplerinin birlikte oluşturdukları güçle hedeflerine çok daha hızlı ulaşabilmeleri diyebilirim. İnanıyorum ki yasal düzenleme ile tasarruf finansı hızla büyüyecek ve her geçen gün daha fazla kişiye hizmet vererek tercih edilen bir finansman modeli haline gelecek” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 76 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber