Türkiye’nin ilaç ihracatı yüzde 25 büyüyerek 1 milyar doları aştı

Türkiye’nin şifa ürünleri 100’den fazla ülkeye ihraç edildi. 2018 yılında eczacılık ürünleri ihracatı %25 artarak 1 milyar dolar sınırını aşarak rekor kırdı. İlaç endüstrisi ülkelerin ihracat yönetmeliklerindeki değişiklikleri yakından takip ediyor. 2019 Şubat ayında AB ülkelerine ilaç ihracatında başlayan ilaç takip sistemi zorunluluğu 2020’de Rusya’ya da geliyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini inceleyen AGE Bilişim, Türkiye’nin 2018 yılındaki ilaç ihracatının bir önceki yıla oranla %25 artarak 1 milyar 173 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Türkiye’den en çok ilaç ihracatı 354 milyon 84 bin dolar ile Güney Kore’ye gerçekleşirken, 170 milyon 96 bin dolarla AB ülkeleri ikinci, 55 milyon 689 bin dolarla Irak üçüncü sırada yer aldı. Irak’ı İsviçre, Slovenya, Libya ve Azerbaycan takip etti.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ilaç ihracatında yeni dönem!

Avrupa Birliği, ilaç güvenliği ve sahte ilaçla mücadele için 2015 yılında başlattığı ilaç takip sistemi dönüşüm sürecinde 2019 yılıyla birlikte yeni bir dönem başladı. 9 Şubat 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan yönetmeliğe göre Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilecek ilaçların karekod ile işaretlenmesi ve kutunun ilk olarak hasta tarafından açıldığının garanti altına alınması gerekiyor. İlaçların karekod ile takip ve izlenmesine imkan tanıyan teknoloji çözümleri sunan AGE Bilişim Genel Müdürü Emre Özden, “İlaç endüstrisinde ‘tamper evident’ uygulaması olarak bilinen teknolojinin en yaygın kullanım şekli ilaç kutusu kulakçıklarına güvenlik etiketi yapıştırılarak yapılıyor. Birçok ilaç şirketi AB’deki yeni döneme erkenden hazırlandı ve geçiş sürecinde bir sorun yaşamadan ürünlerinin satışını gerçekleştirdi” dedi.

2020 itibarıyla Rusya’ya ilaç ihracatında kripto karekod takip sistemi zorunlu oluyor. 

2018 yılında Türkiye’den Rusya’ya 11 milyon 220 bin dolarlık ilaç ihracatı gerçekleşti. Avrupa’nın ardından Rusya’nın da ilaç ihracatında takip ve izleme sistemine geçeceğini belirten Emre Özden, şunları aktardı: “AB’nin ardından 2020 itibarıyla Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilecek ilaçların da işaretlenmesi ve takip edilmesi gerekiyor. Bu sayede sahte ilaçlara karşı güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılacak. Rusya’da ise durum AB’den biraz farklı. Yalnızca karekod değil, ‘kripto karekod’ olarak adlandırılan farklı bir alt yapıyla ilaç takibi hedefleniyor. AGE Bilişim olarak şimdiden tüm alt yapı çalışmalarımızı tamamladık ve teknolojik çözümlerimizle Türk ilaç endüstrisinin Rusya’ya ilaç ihracatına katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Bilgi için: Tülay Genç | [email protected] | (0212) 635 70 61


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: