Türkiye’nin ilk karpuz hasadı Manavgat’ta başladı

 

Türkiye’nin örtü altında üretilen yılın ilk karpuzlarının hasadı Manavgat’ta başladı. Hallerde 5-6 hatta 7 liradan alıcı bulan karpuzlar üreticinin yüzünü güldürüyor. Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin mevsimin ilk karpuzu için üreticisine teşekkür etti.

 

MEVSİMİN İLK TURFANDA KARPUZLARI HASADA GELDİ

Tohumlar Ocak ayında toprakla buluşmuştu. Dört ay boyunca bin bir emekle üretilen sezonun ilk erkenci karpuzları hasada geldi. Manavgat’ta 15 dönüm sera içerisinde erkenci karpuz üretimi yapan Ziraat Mühendisi Osman Coşar ocak ayında ekimini yaptığı karpuzlarının kalitesinden ve pazarda bulduğu karşılığından memnun olduğunu açıkladı.

Çoşar: “Bu karpuzlarımız ocak ekimi. Şu anda yoğun bir şekilde hasadımız başladı. Bir haftalık olgunluk süresi zarfında daha da yoğunlaşacak. Mallarımız hazır. Kalitesi güzel, tadı güzel, on numara karpuz yetiştiriyoruz.” dedi.

“ÖRTÜ ALTI ÜRETİMİN MALİYETİ YÜKSEK”

Örtü altında üretilen mevsimin ilk turfanda karpuzları hem iç pazara hem de ihracata gidiyor.Ziraat Mühendisi Osman Coşar halde 5-6 liradan karşılık bulan ürünlerin açık alana nazaran hem bakımının daha zor hem de üretim maliyetinin yüksek olduğunu söyledi.

Osman Coşar ; “Örtü altında üretilen karpuzlar yaklaşık üç-üç buçuk aylık bir sürede meydana geliyor. Bu süre zarfında soğuk kış koşullarında fark etmiyor sürekli başında bakımını yapıyoruz. Gübreleyip ilaçlıyoruz. Çeşit çeşit bakımları var” ifadelerini kullandı

“ÜRETİCİMİZİN YÜZÜ HEP GÜLSÜN”

Sezonun ilk örtü altı karpuzlarını yerinde bizzat kontrol eden Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin üreticilerimizin bin bir emekle yetiştirdiği ürünlerinin karşılığını alması üretime devam etmeleri açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Başkan Metin: “ Üreticilerimiz bilhassa pandemi döneminde seri bir şekilde çalıştılar. Şu anda iç pazarın taleplerini karşılayacak üretime sahibiz. Üreticimizin emeğinin karşılığını alabilmesi için bakanlığımızdan  ithalatı yasaklamasını , ihracat yollarını açmasını talep ediyoruz.” dedi.

MANAVGAT ZİRAAT ODASI ÜRETİCİSİNİ KUTLADI

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin örtü altı karpuz üreticisi Osman Coşar’ın serasını bizzat ziyaret ederek kendisine teşekkür etti. Metin: “Osman Bey gördüğünüz gibi 8-9 kg’lık karpuzlar yetiştirmiş maşallah. Kendisi ziraat mühendisi. Üreticimizi bu zamanda erken çıkardıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 


Etiketler: 100 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber