Türkiye’nin Potansiyeli Bloomberg International’da Konuşuldu

Amerikan Türk Cemiyeti’nin New York’ta düzenlediği Türkiye Yatırım Konferansı’nda Michael Bloomberg’ten Türkiye’nin potansiyeline büyük övgü

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in eş başkanlığını yürüttüğü Amerikan Türk Cemiyeti, Türkiye’nin ekonomik ve kültürel bağlarını geliştirmek için ABD’de düzenleyeceği etkinlikler serisini Bloomberg New York Genel Merkezinde düzenlenen panelle başlattı.

Türkiye’nin ekonomik görünümü ve yatırım fırsatlarının ele alındığı panelin açılış konuşmasını Bloomberg LP’nin sahibi ve kurucusu, BM İklim Hedefleri ve Çözümleri Özel Temsilcisi Michael Bloomberg gerçekleştirdi. Sözlerine Suzan Sabancı Dinçer ve Amerikan Türk Cemiyeti’ne teşekkür ederek başlayan Bloomberg, Türkiye konulu bir etkinlik yapmaktan duyduğu heyecan ve memnuniyeti paylaştı. Pandemi sonrası ekonomik toparlanmada Türkiye’nin konumunun önemine dikkat çeken Bloomberg, büyüme performansı, coğrafi konum ve ticaret politikaları bağlamında Türkiye’nin öne çıktığını belirtti. Konuşmasının önemli bir kısmını ülkenin genç nüfusunun sağladığı avantajlara, İstanbul’un start-up kültüründeki yerine ve şehrin Londra ve Berlin gibi önemli teknoloji merkezlerinden birine dönüşmesi konularına ayıran Bloomberg, Türkiye’de hızla gelişen e-ticaret şirketlerine de dikkat çekti. Türkiye’deki, iklim değişikliği ve sıfır emisyon gibi konulardaki taahhütleri çok olumlu değerlendirdiğini söyleyen Bloomberg, panele ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerini tamamladı.

Türkiye’ye olan güveni ve desteğinden dolayı Michael Bloomberg’e teşekkür eden Suzan Sabancı Dinçer yaptığı açıklamada, “Amerikan Türk Cemiyeti olarak, ülkemizi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmek adına New York’a adeta bir çıkarma yaptık. Bunun ilk etabı olarak bugün Bloomberg’le birlikte uluslararası ve çok kapsamlı bir Türkiye yatırım konferansı düzenledik. Pazartesi günü ise Contemporary Istanbul’la bir etkinliğimiz olacak. Son olarak da efsanevi müzik yapımcısı Ahmet Ertegün anısına bir gece düzenleyeceğiz. Türkiye’yi tanıtmak, ekonomik potansiyelini ve gücünü anlatmak, ABD’yle olan diplomatik, ekonomik ve kültürel bağlarını geliştirmek bizim için çok önemli bir görev. Bunu da en iyi şekilde yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Gösterilen bu yoğun ilgiden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.”

Bloomberg TV sunucularından Kailey Lenz moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde ise Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; Vanguard Portföy Yöneticisi ve Global Gelişmekte Olan Piyasalar Eş Başkanı Nick Eisinger; Moon Capital Genel Müdür Yardımcısı Karim Sawabani ve HSBC Portföy Yönetimi Türkiye Genel Müdürü Nilgün Şimşek konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye’nin barındırdığı fırsatlara ve geçmiş büyüme performansına dikkat çeken Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türk Bankacılık Sektörünün de sağlam yapısını ve altyapı ve insan kaynağı bağlamındaki zenginliğini vurguladı. Binbaşgil dijital bankacılık konusunda da Türkiye’nin önde olduğunu belirtirken bunda regülasyonların sağladığı kolaylığın ve müşterilerin yeni teknolojilere olan ilgisinin etkili olduğunun altını çizdi. Akbank’ın sürdürülebilirlik konusundaki taahhütlerini hatırlatan Binbaşgil, hem çevresel hem sosyal alanları içeren stratejilerini nasıl şeffaf bir şekilde paylaştıklarını aktardı.

HSBC Portföy Yönetimi Türkiye Genel Müdürü Nilgün Şimşek ise konuşmasında ülkedeki şirketlerin sürdürülebilirlik alanındaki farkındalığına ve yatırımlarına dikkat çekti. Vanguard Portföy Yöneticisi ve Global Gelişmekte Olan Piyasalar Eş Başkanı Nick Eisinger, Türkiye’nin barındırdığı potansiyelin ülkeye orta ve uzun vadede fırsatlar getireceğini belirtirken, Moon Capital Genel Müdür Yardımcısı Karim Sawabani ise Türk ekonomisine dair yorumlarını paylaştı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 113 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: