ÜNLÜ & Co danışmanlığında, Çalık Enerji’nin 150 milyon TL tutarındaki üçüncü tahvil ihracı başarıyla gerçekleştirildi

ÜNLÜ & Co danışmanlığında, Çalık Enerji’nin 150 milyon TL tutarındaki üçüncü tahvil ihracı başarıyla gerçekleştirildi

Çalık Enerji, gerçekleştirdiği üçüncü TL tahvil ihracı ile şirketin enerji yatırımları için finansman kaynağı yaratırken sermaye piyasalarındaki varlığını sürdürmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co, enerji müteahhitliği alanında dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alan Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (“Çalık Enerji”) 150 milyon TL tutarındaki özel sektör tahvil ihracını başarıyla tamamladı.

ÜNLÜ & Co, sermaye piyasalarındaki varlığını sürdürmeyi hedefleyen Çalık Enerji’nin, geniş ve kaliteli yatırımcı katılımı ile 150 milyon TL tutarında 2 yıl vadeli tahvil ihracının danışmanlığını üstlenmişti. Söz konusu ihraç, Çalık Enerji'nin üçüncü ihracı oldu. Çalık Enerji, aynı tutardaki ilk iki ihracının itfasını 2017 ve 2019’da gerçekleştirmişti.

Türkiye'nin önde gelen şirketleri arasında yer alan Çalık Enerji, 2000’in üzerinde çalışanı ile enerji ve altyapı tesislerinin anahtar teslim kurulumu, elektrik ve gaz dağıtımı ve elektrik enerjisi üretimi alanlarında faaliyet gösteriyor. Çalık Enerji hali hazırda Türkiye, Türkmenistan, Irak, Gürcistan, Libya, Rusya, Dubai, Afganistan, Afrika, Yemen ve Kosova pazarlarında bulunuyor. Ayrıca Afrika, Orta Asya, Balkanlar ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri de dâhil olmak üzere birçok hedef pazarda çalışmalarını sürdürüyor. 2015 yılında Mitsubishi Corporation’ın stratejik bir yatırım ile ortak olduğu Çalık Enerji’nin, uluslararası platformda kurduğu güçlü iş birliktelikleri ve enerji sektörlerindeki köklü bilgi ve deneyimi, şirkete faaliyet gösterdiği pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlıyor.

Yatırımcıların tahvil ihracına gösterdiği ilgiden memnuniyet duyduklarını kaydeden Çalık Enerji Genel Müdürü Onur Yücekal, konuyla ilgili şunları söyledi: “Çalık Enerji olarak, faaliyet göstermekte olduğumuz tüm coğrafyalarda, doğadan gelen enerjiyi insanların hizmetine sunarak, gerçekleştirmekte olduğumuz başarılı projelerimiz ile dünyanın önde gelen enerji şirketleri arasında yer almaktayız. EPC, yenilenebilir enerji yatırımları ve dağıtım ve perakende faaliyet alanlarımızda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyor. Faaliyet gösterdiğimiz coğrafyaları ve proje portföyümüzü genişletmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tahvil ihracımıza yatırımcıların göstermiş olduğu ilgi bizleri memnun etti. Yaşamakta olduğumuz pandemi süreci, sürdürülebilirliğin bizim için ne kadar önemli bir kavram olduğunu bir defa daha gösterdi. Bu noktadan hareketle ihraçtan sağladığımız geliri yenilenebilir enerji yatırımları portföyümüzü genişletmekte kullanacağız.”

 ÜNLÜ & Co Borç Sermaye Piyasaları ve Danışmanlığı Bölümü Yönetici Direktörü Ayşe Akkın ise, işlemle ilgili şu değerlendirmede bulundu: “2021 yılının önemli özel sektör tahvillerinden birine aracılık etmekten ve Çalık Enerji ile başarılı işbirliğimizi sürdürmekten mutluluk duyuyoruz. Çalık Enerji’nin sağlam bilanço yapısı ve güçlü iş geliştirme kabiliyetinin yatırımcıyla buluşması sonucunda, yüksek tutarı ve geniş yatırımcı listesi ile önemli bir ihraç oldu. Tahvilin gördüğü yoğun ilgi, şirketin borç sermaye piyasaları yatırımcılarıyla ilk ihraçlarında kurmuş olduğu ilişkinin önemini gösteriyor. ÜNLÜ & Co olarak 2021 yılında gerçekleştireceğimiz yeni ihraçlarla müşterilerimizi borç sermaye piyasaları yatırımcıları ile buluşturmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 146 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: