Yabani pirinç normal pirince göre daha sağlıklı

İlk defa Kızılderililer tarafından yetiştirilen ve Amerika’da 5 bin yıldır temel gıda maddesi olarak kullanılan yabani pirince Türkiye’de ilgi gün geçtikçe artıyor.

Ekol Culinary’de gerçekleşen pişirme gösterisi için Türkiye’ye gelen IN Harvest Endüstriyel Departman Müdürü Golnar Emam, yabani pirincin faydalarını anlattı.

Amerikan Birleşik Devletleri’nde 5 bin yılı aşkın bir süre temel gıda maddesi olarak kullanılmış olan yabani pirinç, bölgeye özgü tek hububat çeşidi. Bu hububat, Kuzey Amerika’da; özellikle de dünya hasadının yüzde 60’ını arz eden Kaliforniya’da yetiştiriliyor.

Yabani pirinç, ilk zamanlar Amerika’daki göller bölgesi olan Great Lakes’te yetiştirilip kanolarla hasat yapılırken 1970’lerden sonra Kanada ve Minnesota’da da yetiştirilmeye başlandı. Kuzey Amerika’da yerel olarak yetişen bu bitki, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak üretiliyor.

Farklı çeşitteki yiyeceklerde, çok yönlü olarak kullanılan ve diğer pirinçlerle de karıştırılıp kullanılabilen yabani pirinç, özellikle otel ve restoranlarda kullanılıyor. Yabani pirincin pişirme süresi 55 dakika sürüyor. Ancak kullanım şekillerine göre değişiklik gösteren çizilmiş ve çizilmemiş yabani pirinçlerin pişirme süreleri aynı değil. Çizilmiş yabani pirinçlerin pişirilmesi 20 dakika sürüyor çünkü suyu diğerine göre daha kolay içine alabiliyor.

Beyaz ile yabani pirincin farkı ne?

Yabani pirinç normal pirinçten daha farklı, daha kırık ve ince oluyor. Yabani pirinç suda yetişen bir ürün olduğu için bu nedenle daha yüksek protein ve lif içeriyor. Normal pirince göre daha sağlıklı bir ürün olan yabani pirinç kolesterole karşı da oldukça etkili ve antioksidan özelliği taşıyor.

Beyaz pirinç ile yabani pirinç arasındaki tek benzerliğin tanelerinin büyüklüğü olduğunu söyleyen Emam, bu benzerlikten ötürü içerik olarak hiç benzemeyen iki bitkinin adının aynı olduğunu ve yabani pirinç pahalı olduğu için dünyada kullanımının sınırlı olduğunu belirtiyor.

Toplam yabani pirinç üretiminin yüzde 50’sinin Amerika’da tüketildiğini, geriye kalanının ise ihraç edildiğini bildiren Emam, “Yabani pirincin en çok kullanıldığı ülkeler, başta Almanya olmak üzere Avrupa ve Rusya. İnanıyorum ki ileride Türkiye’de de yabani pirincin kullanımı yaygınlaşacak. Yabancı pirincin tanıtılması açısından USA Rice Federation bize tüm dünyada destek sağlıyor.”


Etiketler: 52 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber