10 kişiden 7’si influencer’lara arkadaşları gibi güveniyor!

E-ticaret siteleri yerini sosyal medyada yapılan alışverişlere bırakırken, influencerlar, pazarlama profesyonellerinin gözünde konumlarını gün geçtikçe güçlendiriyor. Öte yandan 2021’de influencer pazarlamanın durumunu özetleyen...

Yayınlanma:
10 kişiden 7’si influencer’lara arkadaşları gibi güveniyor!

E-ticaret siteleri yerini sosyal medyada yapılan alışverişlere bırakırken, influencerlar, pazarlama profesyonellerinin gözünde konumlarını gün geçtikçe güçlendiriyor. Öte yandan 2021’de influencer pazarlamanın durumunu özetleyen bir rapora göre sosyal medyada sponsorlu içeriklerin aldığı toplam etkileşimin %91’i mikro influencer gönderilerinden geliyor. Blok zinciri teknolojileri ise reklamverenlerle influencerları bir araya getirerek pazarlamada “programatik promosyon” dönemini başlatıyor.

E-ticaret platformlarından yapılan online alışverişler sosyal alışveriş alışkanlıklarına dönüşürken, 10 tüketiciden 7’sinin önerilerine en az arkadaşları kadar güvendiklerini söylediği influencerlar, pazarlama stratejilerindeki ağırlığını koruyor. Influencer pazarlamada ise milyonlarca takipçisi olan ünlüler yerini, daha küçük fakat sadık kitlelere hitap eden mikro ve nano influencer'lara bırakıyor. Diğer yandan blok zinciri teknolojisinin kullanım alanlarının yaygınlaşması sektör profesyonellerinin dikkatinden kaçmıyor. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan programatik promosyon pazarı Promodex CEO'su Mikail Gökmen, “Araştırmalar, toplamda 1 milyon takipçiye sahip 20 ortalama influencer’ın aynı sayıda takipçisi olan 1 mega influencer’dan daha etkili olduğunu gösteriyor. Buna rağmen birçok marka hala mega influencer’larla işbirliği yapma yoluna gidiyor. Promodex olarak biz bu problemin influencer pazarlamanın programatik bir yapı kazanamamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Sosyal medyada etki gücü yüksek isimlerle, markaları ve kampanya sahiplerini blok zinciri üzerinde bir araya getirmeyi hedefleyen programatik promosyon pazarı Promodex, bu içgörüyle hayata geçti. Promodex, satışına başlanan PROMO isimli hizmet token'ı, her kampanya için UTM kodu, gelişmiş hedefleme olanakları, stake ödülleri ve algoritmik ödül hesaplama özellikleriye blok zincirinin tüm olanaklarını sunan kapsamlı bir platform olma yolunda ilerliyor” ifadelerini kullandı. 

“Dünya çapında binlerce influencer’a ulaşmak mümkün”

Tamamen bilgisayar yazılımlarının kararlarıyla yapılan ve veriye dayalı bir medya satın alma biçimi olan programatik reklamlar, operasyonel süreçleri kısaltması ve birden fazla platformla çalışma imkanı sağlaması yönleriyle öne çıkıyor. Reklamverenler Derneği'nin geçtiğimiz yılın ilk altı ayını değerlendirdiği raporuna göre programatik reklamlar, Türkiye'deki dijital medya yatırımlarının %74'ünü oluşturuyor. Türkiye’deki markaların programatik reklamlara alışkın olduğuna dikkat çeken Mikail Gökmen, benzer bir akışın influencer pazarlama için de kullanılabileceğini vurgulayarak, “Promodex, sosyal medyada influencer’larla yapılacak kampanyaları programatikleştirmek amacıyla kuruldu. Satışlarına geçtiğimiz günlerde başladığımız ve toplam arzı 900 milyon olacak PROMO isimli hizmet token’ıyla işlem yapılan platformda markalar ve kampanya sahipleri diledikleri dilde, sosyal medya mecrasında, influencer kategorisinde, yüksek puanlı influencer'larla kampanya başlatabiliyor. Bu sayede kampanya sahipleri programatik olarak kampanyaları için en yüksek etkiyi yaratabilecek ünlülere Instagram’da reklam verir gibi ulaşabiliyor. Promodex sayesinde daha az takipçili mikro ve nano influencer'lar da bir yandan influencer’lara özel fiyatlarla PROMO token’ı elde edebilirken, diğer yandan potansiyelleri ve puanları ölçüsünde gelir elde edebilme şansı yakalıyor” dedi. 

“Hizmet tokenimiz satışa çıktı” 

Platformda gerçekleşen tüm işlemlerin blok zincirinde, akıllı sözleşmeler aracılığıyla korunduğunu vurgulayan Promodex CEO'su Mikail Gökmen, sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “Promodex reklamverenlere, kampanya sahiplerine ve influencer’lara yalnızca bir reklam pazaryeri sunmuyor. Konuya ilgi duyan herkesi gelecek vaat eden bir teknoloji olan blok zinciri teknolojisiyle oluşturulmuş yeni nesil influencer pazarlama teknolojisinin ilk kullanıcılarından biri olmaya davet ediyor. Hizmet token’ımız PROMO’nun geçtiğimiz günlerde başlayan ilk satışları kapsamında dört turda yaklaşık 378 bin dolara karşılık gelen 18 milyon PROMO satılacak. PROMO, 2022'nin ilk yarısı içinde kripto para borsalarında da listelenecek. Bu yılın sonunda ise çoklu cüzdan entegrasyonunun yanı sıra iOS ve Android uygulamalarımızı duyuracağız."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet