27 Nisan İletişim Tasarımı Günü: “İletişim Tasarımı Dünyamızı Değiştiriyor”

İletişim tasarımı, çağımızın fenomeni… Gözümüzü nereye çevirsek sorgulatan ya da belki de hiç fark ettirmeden zihnimize işleyen, bizimle iletişime geçmeye, bize bir şeyler anlatmaya çalışan tasarımlarla karşılaşıyoruz. Yalnızca dış alanlar değil, yakın çevremizde kullandığımız tüm elektronik cihazlar da iletişim tasarımından nasibini alıyor. Dünyamızı çepeçevre saran bu güçlü araç konusunda farkındalığı sağlamak isteyen tasarımcılar, her yıl 27 Nisan’ı “Dünya İletişim Tasarımı Günü” olarak kutluyor. 

1995 yılından 2013 yılına kadar “Dünya Grafik Günü” ve 2013’den günümüze de “Dünya İletişim Tasarımı Günü” adıyla kutlanan “27 Nisan İletişim Tasarımı Günü”, aslında uluslararası bir konseyin kuruluş tarihi. Uluslararası Grafik Tasarım Dernekleri Konseyi (ICOGRADA), 27 Nisan 1963 yılında Montreal’de kurulan ve dünyadaki grafik tasarımı ile görsel iletişim tasarımı meslek birliklerinin temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan bir kuruluş. Görsel iletişim konusunda etkinlikler düzenleyen konsey, kendi kuruluş tarihi ve tasarımın önemi konusunda bir farkındalık oluşturmak amacıyla, 1995 yılından bu yana böyle bir anma düzenlenmesine öncülük ediyor. 

 

“Görsel Bir Dünyada Yaşıyoruz”

Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neda Üçer, 27 Nisan İletişim Tasarımı Günü ve iletişim tasarımının önemine ilişkin bilgi verdi. 

İletişim tasarımının görme, algılama ve düşünme şekillerimizi yönlendirmesi nedeniyle çok önemli bir iletişim aracı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Üçer, günlük yaşamımızda yönlendirme ve trafik işaretlerinden, kullandığımız teknolojik aletlere, izlediğimiz reklamlara, filmlere, oynadığımız dijital oyunlara, panolarda yer alan afiş-poster tasarımlarına kadar bir sürü iletişim tasarımı örnekleri ile karşılaştığımızı anımsattı. “Görsel bir dünyada yaşıyoruz” diyen Üçer, iletişim tasarımının gücü ve öneminin yadsınamayacağını belirtti. 

 

“Gelecekte Daha Çok Yer Tutacak” 

Özellikle Y ve Z kuşaklarının iletişimi görsel semboller ile gerçekleştirip, görsel araçlar ile öğrendiğine ve pandemi ile bu olgunun perçinlendiğine işaret eden Prof. Dr. Neda Üçer, “Dolayısıyla yeni gelen kuşaklar dijital platformların ve teknolojinin olmadığı bir yaşamı düşünemiyorlar. Dijital platform ve teknoloji demek, görsel içerik üretimi ve tasarım demek. Bu denklemlere baktığımda zaten önemli olan görsel iletişim tasarımının yakın gelecekte daha da önemli bir yer tutacağını söylemek sanırım kehanet olmaz” dedi. 

 

Prof. Dr. Neda Üçer, iletişim tasarımcısının hem toplumu anlamak ve ona ses vermek ile görevli olduğunu hem de bireylerin yaşam tarzlarını şekillendirdiğini ifade ederek “Ne yazık ki, iletişim tasarımcılarının etkinliğinin, hâlâ toplumlar tarafından tam olarak anlaşılmadığını düşünüyorum ancak sonunda ne kadar etkin bir yere sahip olduklarının anlaşılacağından ümitliyim” diye konuştu.

 

“İletişim Şeklinizi Söyleyin Kim Olduğunuzu Söyleyeyim”
 
İletişim tasarımları sayesinde yeni terimler, yeni kullanım şekilleri ve hatta yeni düşünme şekilleri ile karşılaştığımıza ve bunları içselleştirdiğimize işaret eden Üçer, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Dolayısıyla iletişim tasarımı dünyamızı değiştiriyor, düşüncemizi, kararlarımızı etkiliyor. ‘Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’ atasözümüzü ‘iletişim şeklinizi söyleyin size kim olduğunuzu söyleyeyim’ ile değiştirirsem sanırım söylemek istediğimi daha iyi anlatmış olurum. Birincisi, ne şekilde iletişim kuruyorsanız, o kişisiniz; kullanılan teknolojik aletin özelliği hangi çağda olduğunuzu gösterir. Teknolojiyi kullanma beceriniz de trendleri takip edip etmediğinize işaret eder. İkincisi, nasıl iletişim kuruyorsunuz? Niteliksel olarak iletişim dili, üslubu, empati kurarak mı, yoksa yok sayarak mı? Örneğin, bir şirket veya markanın reklam dilinde kullandığı sözcükler, müşteriye nasıl bir yaklaşım sergilendiğini çok net ortaya koyar.”

 

İyi Bir İletişim Tasarımı Nasıl Olmalı? 

  • İletişim tasarımı, etkileşim içeren yaratıcı bir süreçtir. Bu süreçte doğru içeriği, doğru kanal ile alıcıya iletebilmek ve alıcının arzu, istek, ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermek önemli. 
  • İletişim tasarımı hem bilimsel yaklaşımı hem de estetik endişeyi barındırmalı.
  • Tasarımcı kelime, sembol ve imgeleri, teknik becerisi ile harmanlayarak ne şekilde kullanırsa, ne gibi bir sonuç elde edeceğini bilmeli.
  • Tasarımcı yaratıcılığını, iletişim becerisini, teknik bilgi ve birikimini kullanarak etkin tasarımlar yapmalı.
  • Tasarım süreci, sürekli gelişime açık, alıcı ile etkileşim içerisinde, tasarımın da alıcının beklentileri doğrultusunda yenilendiği bir yapı olmalı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 69 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber